Senát schválil zákony Ministerstva zemědělství, které zjednoduší byrokracii a zlepší ochranu kvalitního chmele

11.8.2022

Senátoři dnes schválili novely zákonů připravené Ministerstvem zemědělství. Týkají se ekologického zemědělství, veterinární péče a ochrany chmele. Tuto legislativu ještě potvrdí svým podpisem prezident.

Ministerstvo zemědělství (MZe) se při novelizaci zaměřilo na ekologické zemědělství, které patří k prioritám. V nové Společné zemědělské politice bude velká část prostředků směřovat právě do hospodaření, které je šetrnější ke krajině. Zákon o ekologickém zemědělství, který novelizovalo MZe, zemědělcům usnadní práci například zavedením elektronické databáze ekologicky chovaných zvířat nebo prodloužením platnosti certifikace bioproduktů ze současných 15 měsíců na dva roky.

Zákon o ekologickém zemědělství zavádí dobrovolnou databázi ekologických zvířat, kterou zřídilo a provozuje MZe. Databáze má sloužit zejména jako přehled zvířat dostupných k nákupu a prodeji, což usnadní podnikání ekologickým zemědělcům. Kvůli snížení administrativní zátěže zákon prodlužuje délku platnosti certifikátů bioproduktů. Novelou se přenáší pravomoci ke kontrole dovozu bioproduktů pocházejících ze zemí mimo EU. Místo Celní správy, jak to platilo dosud, budou na tento dovoz dohlížet dozorové organizace MZe (Státní veterinární správa, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský). Změna pravomocí zjednoduší proces dovozu.

Zákon o veterinární péči snižuje administrativní náročnost pro chovatele včel hlásící úhyny včelstev na stanovišti včelstev a ruší povinnost vyžádat si veterinární osvědčení k přemístění včelstev mimo území kraje. Veterinární zákon dále například doplňuje právní úpravu centrální evidence psů a stanoví související povinnosti chovatelů psů a soukromých veterinárních lékařů.

Zákon o ochraně chmele zmodernizuje evidenci chmelnic. V evidenci se budou vést podrobnější údaje než doposud, například nově i o skladbě chmelových odrůd a identitě dodavatele sadby. Při podání žádosti o zařazení chmelnice do evidence je nově upraven požadavek na informaci o vysázené odrůdě a doložené doklady o původu sadby. Novela také zcela jasně zakotvila podmínku, že ověřit lze jen chmel pocházející z evidovaných chmelnic. Jde o ustanovení, které v dosavadním zákoně o ochraně chmele chybí a je nezbytné k zajištění správného ověření chmele. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude mít možnost zaměřit se při kontrolách na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic a inspektoři získají jasně formulovanou pravomoc. Tato potřeba vyplynula z praxe. V minulých letech totiž někteří producenti zpochybňovali právo vstupu zaměstnanců ÚKZÚZ na pozemky kvůli zjištění skutečného stavu věci.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR
Autor: Redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

28.11.
Počasí na den 28.11.
3°C / 6°C

29.11.
Počasí na den 29.11.
2°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A