„Naši zemědělci stále více upřednostňují udržitelné hospodaření na zemědělské půdě, to je jeden z důvodů, proč se v České republice dlouhodobě snižuje spotřeba přípravků na ochranu rostlin. Tento trend chceme podporovat i v příštích letech. Snižování spotřeby pesticidů je jednou z priorit našeho předsednictví v Evropské unii,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Loni v ČR významně poklesla spotřeba insekticidů (přípravky proti škodlivému hmyzu), a to především z důvodu zákazu dvou účinných látek (chlorpyrifos, thiakloprid), které jsou nejpoužívanějšími účinnými látkami proti hmyzím škůdcům řepky a virovým přenašečům v obilninách. Vlivem deštivého počasí byl v roce 2021 zaznamenán nárůst spotřeby moluskocidů (přípravky proti plžům). Naopak v porovnání s rokem 2020 výrazně klesla spotřeba rodenticidů (přípravky proti hlodavcům), a to o 88 %. Dostala se tak na úroveň let bez kalamitního výskytu hraboše polního.
Grafické porovnání spotřeby přípravků na ochranu rostlin v letech 2017–2021 (v kg, l)
Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ)
K ochraně půdy přispěly i zacílené dotace, jako je platba pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro klima a životní prostředí. Jejím cílem je zachování trvalých travních porostů, diverzifikace plodin na orné půdě a vyčleňování plochy využívané v ekologickém zájmu.
MZe podporuje co nejšetrnější zacházení se zemědělskou půdou dlouhodobě. Poslanci schválili 13. července 2022 novelu zákona o rostlinolékařské péči navrženou MZe. Norma zavede povinnost označovat přípravky na ochranu rostlin dvourozměrnými čárovými kódy. Díky tomu bude možné sledovat jejich pohyb na trhu od výrobce až k zemědělci, tím se znesnadní dovoz a prodej falšovaných přípravků na ochranu rostlin. Zemědělci, kteří obhospodařují více než 200 hektarů, budou muset použití přípravků evidovat elektronicky. Zavedení této povinnosti také usnadní vodoprávním úřadům (tj. obcím s rozšířenou působností) získat aktuální data o použití přípravků na konkrétních polích. To jim poskytne informace o možném zdroji znečištění při řešení příčin kontaminace vod.
Státy EU, kterým nyní předsedá Česká republika, také v současné době jednají o pesticidech. Evropská komise představila 22. června 2022 návrh nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin. Cílem návrhu je nastavit nová pravidla pro bezpečné používání pesticidů a také snížit jejich spotřebu o 50 % v celé EU. Jednotlivé členské státy budou snižovat spotřebu pesticidů v rozsahu, který určí výpočet v nařízení. Zohledněn bude dosavadní pokrok každého členského státu. Hlavním úkolem českého předsednictví proto bude realistické nastavení právního rámce, aby nebylo ohroženo potravinové zabezpečení a konkurenceschopnost evropských zemědělců, a to i vzhledem k válce na Ukrajině.