Vyjádření ČMŠSA k současné situaci způsobené válečným konfliktem na Ukrajině a s tím souvisejících dopadů do zemědělského sektoru
1.4.2022
Jménem členů Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace (ČMŠSA) bychom rádi ujistili zemědělské podnikatele a veřejnost, že pro zajištění potravinové soběstačnosti České republiky je k dispozici dostatek osiv základních obilovin, luskovin a základních zelenin. Bohužel jiná situace je v oblasti zajištění osiva kukuřice, slunečnice, řepky, sóji, řepy a sadby brambor, kde je Česká republika částečně nebo téměř plně závislá na zahraničních dovozech. Zde přesně nevíme, zda bude možné pro ČR zajistit dostatek těchto osiv.
Rovněž chceme prostřednictvím této zprávy upozornit zodpovědné orgány (Ministerstvo zemědělství) a zemědělské subjekty na to, že v roce 2023 hrozí nedostatek osiv, které jsou zapotřebí pro plnění dotačních titulů druhého pilíře SZP 2023-27, nejvíce se to dotýká Agroenvironmentálně-klimatické opatření (AEKO). V ohrožení je zejména tuzemská výroba tzv. drobných semen (např. jeteloviny a trávy).
ČMŠSA a její členové jsou připraveni spolupracovat na tom, aby Česká republika byla co nejvíce soběstačná v oblasti zajištění dostatku osiv všech polních plodin, které jsou potřebné pro bezproblémové fungování zemědělského sektoru v naší zemi.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR
5.2.2025
17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec
Počasí
21.02.
-6°C / 4°C
22.02.
-5°C / 4°C
23.02.
-4°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A