Ptačí chřipka - aktuálně
19.11.2020
Kromě moru prasat, je aktuální hrozbou i ptačí chřipka, která se šíří v Evropě, objevila se v Nizozemsku a Německu, kde byly zasaženy i některé chovy. Nyní je oficiálně Česká republika bez nákazy. Aktuálně žádný výskyt těchto onemocnění v Libereckém kraji potvrzený nebyl, ale je potřeba být ve střehu.
Jak uvedl deník Zemědělec, Dánsko vybije asi 25 000 kuřat kvůli výskytu vysoce patogenního kmene ptačí chřipky H5N8. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady s tím, že to prakticky znamená zastavení vývozu drůbeže a vajec z Dánska do zemí mimo Evropskou unii po dobu nejméně tří měsíců. První případ ptačí chřipky zaznamenala Francie na středomořském ostrově Korsika
Chovatelé, by měli hlásit větší úhyny zvířat. tj uhyn 5 a více kusů během 1- 3 dnů !!
Na šlověka se přenáší jen výjimečně, po přímém kontaktu s infikovanými nebo uhynulými zvířaty na toto onemocnění.
Virus H5N8 není infekční pro člověka, ale virus H5N1 přenosný je. Většina případů infekce virem ptačí chřipky typu A (H5N1) u lidí vznikla jako následek kontaktu s infikovanou drůbeží nebo kontaminovanými povrchy. Doposud nebyl prokázán přímý přenos viru ptačí chřipky typu A (H5N1) z člověka na člověka.Hygienici doporučují všechna jídla z drůbeže včetně vajec a krve z drůbeže důkladně uvařit. Vaření virus likviduje, podmínkou je dosažení nejméně 70 ° C po dobu 20 minut. Při přípravě jídla ze surové drůbeže je důležité mytí rukou.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem