ÚKZÚZ spustil novou prognózu plísně
3.6.2020
Prognóza plísně bramboru (Phytophtora infestans) je postavena na metodě BLITECAST (Late Blight Forecast). Metoda je postavena na vyhodnocení tzv. srážkově příznivých dnů, které ovlivňují vývoj patogenu (dáno teplotou vzduchu a denních úhrnů srážek). První výskyt choroby je pak předpovězen 7 až 14 dní po dosažení 10 po sobě následujících srážkově příznivých dnů. V rámci prognózy se vyhodnocuje též tzv. stupeň nebezpečí, který pracuje navíc s hodnotami relativní vlhkosti vzduchu. Signalizace prvního ošetření je postavena na tom, která podmínka bude splněna dříve, zda kumulativní hodnota stupně nebezpečí nebo počet srážkově příznivých dnů. Počátkem vyhodnocování prognózy je den vzcházení porostu.
Výstupem modelu je též zhodnocení rizika dalšího šíření plísně bramboru. Z počtu srážkově příznivých dnů a z hodnoty stupně nebezpečí hodnocených vždy po uplynutí 7 dnů počínaje dnem předpovědi prvního výskytu se určí míra rizika a doporučení pro ošetření (extenzivní či intenzivní).
Metoda prognózy plísně zveřejněná na stránkách ÚKZÚZ do roku 2020 v sobě zahrnovala též metodu negativní prognózy, ale v posledních letech se vlivem změn klimatu stala velmi nepřesnou.
Aktuální situaci k výskytu plísně brambor je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikaci Mapy výskytu nebo Aktuální výskyty v okrese. Prognóza výskytu plísně je dostupná v rámci nabízených informací k plísni bramboru.
Mapa prognózy výskytu plísně bramboru na konci května 2020:
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem