„Těší mě, že Evropská komise vyslyšela naše dlouhodobé volání po zlepšení postavení zemědělců, potravinářů a spotřebitelů a přijala věcné argumenty v oblasti dvojí kvality potravin a nekalých obchodních praktik. Ministerstvo zemědělství v nedávné minulosti provedlo řadu srovnávacích testů u potravin, stejně tak jsme poskytli důkazy o existenci nekalých obchodních praktik v potravinovém řetězci,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Ministerstvo zemědělství (MZe) dlouhodobě usiluje o vyřešení překážek v řádném fungování potravinového řetězce, které brání v rozvoji sektoru zemědělství a potravinářství, a současně hazardují s důvěrou spotřebitelů v řádné fungování společného vnitřního trhu EU.
„Oceňuji odvahu komisařky Věry Jourové a komisaře Phila Hogana, kteří vnímají oprávněné požadavky řady členských států, a kteří projevili konkrétní snahu o jejich řešení. Za naše ministerstvo mohu přislíbit maximální součinnost pro dotažení tohoto společného úsilí a svou podporu jsem připraven deklarovat již na nadcházejícím pondělním zasedání Rady ministrů v Lucemburku,“ uvedl ministr Milek.
Evropská komise poukazuje i na výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny v únoru 2018. Podle něj je silnější postavení zemědělců a potravinářů v potravinovém řetězci důležité pro velkou většinu respondentů (88 %). Současně ve veřejné konzultaci z roku 2017 o modernizaci Společné zemědělské politiky (SZP) 96 % dotázaných souhlasilo s návrhem, že jedním z cílů SZP by mělo být zlepšení postavení zemědělců v hodnotovém řetězci, včetně odstranění nekalých obchodních praktik.
Tiskové oddělení Ministerstva zemědělství