Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 29.6.2017

29.6.2017

Při nálezu uhynulého prasete, prosím, kontaktujte jednotlivá regionální pracoviště. Kontakty na krizové linky krajských veterinárních správ, které fungují nepřetržitě, jsou dostupné zde.

 

29. 6. 2017
Ve Zlíně-Lužkovicích bylo nalezeno uhynulé sele prasete divokého. Vyšetření provedené ve Státním veterinárním ústavu Jihlava potvrdilo přítomnost viru afrického moru prasat. Lokalita se nachází uvnitř zamořené zóny. Mimořádná veterinární opatření platná pro vymezenou oblast zůstávají v tuto chvíli beze změny.

28. 6. 2017
V průběhu odpoledne jsou odebírány vzorky ve dvou hospodářstvích patřících společnosti Zemet spol. s.r.o., nacházejících se v tzv. zamořené oblasti. Vzorky budou odeslány k analýze do Státního veterinárního ústavu. Výsledky vyšetření lze očekávat v řádu dní. V zamořené oblasti pokračovalo epizootologické šetření.
Představitelé Státní veterinární správy dnes jednali o problematice výskytu afrického moru prasat se všemi dotčenými subjekty, aby jim popsali současnou situaci a domluvili se na dalším postupu k zamezení rozšíření této nákazy.
Mezi zúčastněnými subjekty byly Ministerstvo zemědělství, Státní veterinární ústavy, Českomoravská myslivecká jednota, Svaz chovatelů prasat, asanační podniky, Agrární komora, Komora veterinárních lékařů a další.
Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád informoval zúčastněné o tom, že po jednáních s Evropskou komisí dojde od pondělí 3. 7. 2017 k rozšíření tzv. zamořené oblasti na celý okres Zlín. Na jednání byla zároveň ustaveno „Celostátní krizové centra tlumení nákazy“, které má za úkol vypracovat program vymýcení nákazy afrického moru prasat. V programu musí být uvedeny i informace o pravidlech případného odlovu divokých prasat, který je v současnosti mimořádnými opatřeními zakázán. Jedná se zejména o stanovení detailního postupu, co se bude dít s odlovenými těly, která se budou vyšetřovat ve Státních veterinárních ústavech. Jednání ustaveného „Celostátního krizového centra tlumení nákazy“ bude probíhat již tento pátek 30. 6. a zde se budou řešit další problémy související se současným výskytem  afrického moru prasat.

27. 6. 2017
Informace o výskytu Afrického moru prasat na  území České republiky byla oznámena na tiskové konferenci na ministerstvu zemědělství (MZe) za účasti ministra Mariana Jurečky a ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda. Více informací v následující společné tiskové zprávěMZe a SVS.
Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Zlínský kraj (KVS) nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat. Byla vymezena tzv. zamořená oblast a stanovena opatření v této oblasti. V jejich rámci byl uživatelům honiteb uložen zákaz lovu a krmení divokých prasat. Na místně příslušnou krajskou veterinární správu musí být hlášeny nalezená uhynulá divoká prasata. Chovatelům domácích prasat bylo nařízeno provést soupis všech kategorií prasat chovaných na hospodářství a dále všechna opatření, která souvisí s ochranou chovu před zavlečením této nákazy. Dopředu musí také KVS hlásit domácí porážky prasat.

26. 6. 2017
V České republice byl potvrzen historicky první výskyt afrického moru prasat (AMP) v populaci prasat divokých.  Vyšetření provedená ve Státních veterinárních ústavech v Olomouci a Jihlavě prokázala nákazu u dvou kusů uhynulých divokých prasat nalezených 21. a 22. 6. v katastrálním území Příluky u Zlína. Zdroj nákazy a další okolnosti jsou aktuálně předmětem šetření Státní veterinární správy (SVS). Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy. Podrobnější informace o nákaze zde.

Laboratorní protokoly z vyšetření:
AMP případ 01 - SVÚ Jihlava (764,0 KB)

AMP případ 01 - SVÚ Olomouc (708,0 KB)

AMP případ 02 - SVÚ Olomouc (743,2 KB)

AMP případ 02 - SVÚ Jihlava (1,2 MB)

AMP případ 03 - SVÚ Jihlava (501,4 KB)

Nařízení vydaná SVS: Nařízení AMP 01 Zlín 2017-06-27 (473,9 KB)

Africký mor prasat – podrobnější informace o nákaze jsou dostupné zde

 

Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.11.
Počasí na den 20.11.
-2°C / 4°C

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A