Polsko vyhlásilo ohnisko ptačí chřipky u českých hranic, uzavřená pásma zasáhnou i do ČR

12.1.2017

Polské dozorové orgány dnes oznámily vyhlášení ohniska vysocepatogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v malochovu drůbeže v těsné blízkosti českých hranic. Státní veterinární správa (SVS) v reakci na to vydala mimořádná veterinární opatření, která vymezí uzavřená pásma ohnisek v příhraniční oblasti v Královéhradeckém kraji. V nich budou platit stejná pravidla, která byla nastavena pro pásma ohnisek letos dosud potvrzených v České republice. Utrácení drůbeže v ochranném pásmu nařízeno nebude.

Podle informace, které Polsko zveřejnilo v systému ADNS, jímž si členské státy EU předávají důležité informace o nákazách zvířat, byl výskyt vysocepatogenní ptačí chřipky H5N8 potvrzen v malochovu drůbeže v kladském okresu. Drůbež v ohnisku má být ještě dnes utracena a následně neškodně zlikvidována. Jak tříkilometrové ochranné pásmo k ohnisku, tak desetikilometrové pásmo dozoru zasahuje na území ČR.

V uzavřených pásmech bude proveden soupis drůbeže v drobnochovech. Dle aktuálních informací se v pásmu dozoru na české straně nacházejí dva komerční chovy drůbeže, z nichž jeden není momentálně naskladněn. Jejich činnost by neměla být vydaným nařízením zásadně dotčena. Nařízení, která v souvislosti s aktuální nákazou ptačí chřipky SVS dosud vydala, naleznete zde.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysocepatogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý. Rizikem je zde možná mutace viru, která by následně mohla ohrozit zdraví lidí. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku. Více informací k nákaze je možné nalézt na internetových stránkách SVS http://www.svscr.cz/ v aktualitách. 

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS
E: mluvci@svscr.cz
T: +420 227 010 219
M: +420 607 060 350 

Zdroj:  SVS

Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A