ČR získala status země prosté klasického moru prasat

3.6.2016

ČR získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země prosté klasického moru prasat

Česká republika se může nově pyšnit statusem země prosté klasického moru prasat. Oficiálně jej v závěru minulého týdne uznalo Světové shromáždění delegátů OIE v Paříži. Status potvrzující příznivou nákazovou situaci v zemi zjednodušuje obchodování s prasaty a vepřovým masem a zároveň šetří nemalé částky peněz potřebné na vyšetřování zvířat při obchodování s touto komoditou.

Členské státy OIE, kterých je aktuálně 180, mohou již 20 let získat uznání svých statusů. Proces byl od svého vzniku v roce 1996 postupně rozšířen a v současnosti se týká celkem šesti nákaz. Procedura i samotné statusy jsou též uznávány Světovou obchodní organizací (WTO) a jsou proto důležitým nástrojem v mezinárodním obchodu se zvířaty a živočišnými produkty. Celkem bylo Světovým shromážděním delegátů OIE posouzeno a úředně uznáno 25 národních žádostí o uznání statusu nákazy prosté země či národních programů tlumení nákaz.

Statusy země prosté uděluje členským státům také Evropská komise. V současnosti plní ČR u jedné či druhé jmenované organizace kritéria pro status země prosté vztekliny, tuberkulózy skotu, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí a koz, Aujeszkyho choroby prasat, slintavky a kulhavky a afrického moru koní. Nově v loňském roce ČR od OIE získala status země prosté moru malých přežvýkavců a především status země se zanedbatelným rizikem BSE, neboli tzv. „nemoci šílených krav“. Uvedené statusy jen potvrzují příznivou nákazovou situaci v České republice – viz tisková zpráva: http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2016_nakazova-situace-u-zvirat-v-ceske-1.html

Klasický mor prasat je nebezpečná nákaza postihující prase domácí i černou zvěř (divočáci). Původcem je virus, který se šíří nemocnými prasaty a jejich výměšky i masem. Přenášejí jej také drobní hlodavci, ptáci a ektoparazité. Nákaza se na území ČR nevyskytuje od roku 1999, kdy by zaznamenán její poslední případ u černé zvěře. Poslední ohnisko u domácích prasat bylo v roce 1997 v okrese Kroměříž.

Na klasický mor prasat se v ČR v současnosti vyšetřují plemenní kanci, zmetalky (prasnice, které prodělaly potrat) a tři procenta poražených prasnic a všech kanců z jednotlivých dodávek každého chovatele na jatky. V loňském roce bylo vyšetřeno celkem více než 7 000 prasat, všechna vyšetření byla negativní. Vyšetřování probíhá také u pěti procent odlovených prasat divokých a vyšetřují se také všechna nalezená uhynulá divoká prasata. Loni tak bylo provedeno téměř 9 000 vyšetření, všechna s negativním výsledkem.

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS

Přílohy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:  SVS

Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.11.
Počasí na den 20.11.
-2°C / 4°C

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A