EU nepodpoří návrat dropů na Moravu
18.11.2005
Peníze na zlepšení podmínek pro hnízdění dropů získali Rakušané z evropského programu Life-Nature. Upravili hospodaření na lukách a zabezpečili elektrické rozvody, které pro dropa znamenají velké nebezpečí. Peníze na úpravu hnízdišť dostali od Unie i Maďaři.
Podobná opatření v projektu předložila loni na podzim Evropské komisi ve spolupráci s ornitology i česká Agentura ochrany přírody. Projekt sice splnil požadavky, ale kvůli nižšímu bodovému ohodnocení na něj nezbyly peníze. Hlavní příčinu neúspěchu v Bruselu vidí ornitologové v tom, že v Česku není pro dropa vyhlášeno ptačí území Natura a že zde nebylo prokázáno po devět let zahnízdění.
Ornitologové se ale nevzdávají, doufají, že s podporou ministerstva životního prostředí se jim podaří prosadit alespoň klíčová opatření. Aby se majestátním ptákům na Znojemsku opět zalíbilo, nechali v oblasti zasít vojtěšku, porosty této pícniny byly totiž podle dřívějších pozorování pro dropy důležité.
V roce 1997 bylo v sousedství lokality zrušeno letiště, šetrné hospodaření na jeho ploše od roku 2003 podporuje ministerstvo životního prostředí. Další podmínkou pro zahnízdění dropů je zvýšení potravní nabídky na úhorech a zajištění klidových zón, na kterých by mohli ptáci v klidu vyvést mladé.
Drop velký začal mizet v průběhu 90. let z takřka všech zemí bývalého východního bloku. V Polsku, Moldavsku, Bulharsku, Rumunsku a balkánských zemích kromě Srbska a Černé hory přestali hnízdit úplně. Na Slovensku žilo před dvěma lety už jen 8 až 16 dropů, přičemž v roce 1972 jich tam ornitologové napočítali na šest set.
Zdroj: Ekolist, 8. 11. 2005
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem