Ochrana cibule proti bakteriálním chorobám
18.11.2005
Všechny tři choroby vykazují velmi podobné symptomy, ale jsou způsobovány třemi rozdílnými bakteriemi. Běžným symptomem je rozklad dužnatých šupin uvnitř cibule.
Jedna nebo více z vnitřních šupin měkne a vodnatí a postižená tkáň s vývojem choroby mění barvu ze žluté na hnědou. Krček měkne a kašovití a listy žloutnou, vadnou a klesají dolů. Případně se celá cibule rozkládá na kašovitou, odporně páchnoucí hmotu.
Tento problém nemusí být na poli zpozorován, ale objeví se na poli později jako posklizňový problém, při přepravě nebo když jsou cibule umístěny ve skladu.
Podobné symptomy
Opět, symptomy těchto tří chorob jsou velmi podobné. Každá choroba je způsobována bakterií, které jsou běžně nacházeny v půdě, zvláště organismus Erwinia carotovora ssp. carotovora. Tato bakterie může být nacházena také ve vodě, rostlinném odpadu nebo na jiných rostlinách. Hniloba vnějších suknic (Burkholderia cepacia) a bakteriová skvrnitost (Burkholderia gladioli ssp. allicola) vstupují do rostliny cibule prostřednictvím ranek na listech. Tato poranění mohou pocházet z poškození způsobených třásněnkami (Thysanoptera) nebo plísní cibulovou (Peronospora destructor), potlučením kroupami nebo jinými příčinami. Ve všech případech je potřeba volně se pohybující voda k tomu, aby přemístila bakterie do míst poranění a dovnitř rostliny. Rozstřikování vody z postřikovacího, rozprašovacího zavlažování nebo déšť jsou nejběžnějšími cestami, kterými se bakterie dostává do poškozené části rostliny.
Zdroj: AgroNavigator
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem