Ochrana cibule proti bakteriálním chorobám

18.11.2005

Tři hlavní bakteriální choroby, které postihují cibuli pěstovanou v Kalifornii a jiných oblastech USA jsou: měkká hniloba způsobovaná bakterií Erwinia carotovora ssp. carotovora, hniloba vnějších suknic (původce - bakterie Burkholderia cepacia, syn. Pseudomonas  cepacia) a bakteriová skvrnitost (původce – bakterie Burkholderia gladioli ssp. allicola).

     Všechny tři choroby vykazují velmi podobné symptomy, ale jsou způsobovány třemi rozdílnými bakteriemi. Běžným symptomem je rozklad dužnatých šupin uvnitř cibule.

     Jedna nebo více z vnitřních šupin měkne a vodnatí a postižená tkáň s vývojem choroby mění barvu ze žluté na hnědou. Krček měkne a kašovití a listy žloutnou, vadnou a klesají dolů. Případně se celá cibule rozkládá na kašovitou, odporně páchnoucí hmotu.

     Tento problém nemusí být na poli zpozorován, ale objeví se na poli později jako posklizňový problém, při přepravě nebo když jsou cibule umístěny ve skladu.

 

Podobné symptomy

     Opět, symptomy těchto tří chorob jsou velmi podobné. Každá choroba je způsobována bakterií, které jsou běžně nacházeny v půdě, zvláště organismus  Erwinia carotovora ssp. carotovora. Tato bakterie může být nacházena také ve vodě, rostlinném odpadu nebo na jiných rostlinách. Hniloba vnějších suknic (Burkholderia cepacia) a bakteriová skvrnitost (Burkholderia gladioli ssp. allicola) vstupují do rostliny cibule prostřednictvím ranek na listech. Tato poranění mohou pocházet z poškození způsobených třásněnkami (Thysanoptera) nebo plísní cibulovou (Peronospora destructor), potlučením kroupami  nebo jinými příčinami. Ve všech případech je potřeba volně se pohybující voda k tomu, aby přemístila bakterie do míst poranění a dovnitř rostliny. Rozstřikování vody z postřikovacího, rozprašovacího zavlažování nebo déšť jsou nejběžnějšími cestami, kterými se bakterie dostává do poškozené části rostliny.

Zdroj: AgroNavigator

Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A