Přestože se v případě prodeje živých ryb na samostatném prodejním místě jedná zpravidla o záležitost sezónní, předcházející období vánočních svátků, začínají se vyskytovat žádosti o tuto formu prodeje i mimo období Vánoc. SVS proto nově zveřejnila na internetových stránkách online formulář, který usnadní komunikaci prodejců živých ryb s dozorovým orgánem. Prodejci mají ze zákona danou povinnost nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě.
Až doposud mohli hlásit zahájení prodeje e-mailem nebo poštovní zásilkou. Tyto dvě možnosti pro podání hlášení dále zůstávají, rozšiřují se však nově i o třetí variantu. Bude na prodejci, kterou z nich si vybere. Nový formulář by měl přinést úsporu času jak prodejce, tak dozorového orgánu. Před odesláním vyplněného formuláře je prodejce povinen seznámit se s požadavky na prodejní místo a poučením o týrání zvířat. Před jeho vyplněním je nutná registrace, při níž si prodejce zvolí nahlašovací jméno a heslo s ověřením emailové adresy. Subjekty, které se do systému zaregistrovaly již v minulosti z důvodů vyplňování jiných online formulářů, se již nově registrovat nemusí a přihlásí se do něj pod stávajícími údaji. Po přihlášení pouze v nastavení přidají možnost „vyplnit formulář na hlášení prodeje ryb“. Každé prodejní místo musí být hlášeno samostatně. Například před loňskými Vánoci jich bylo v celé ČR nahlášeno takřka 2 200.
V současnosti na webu SVS (http://eagri.cz/public/app/svs_pub/formulare/) fungují další online formuláře určené pro příjemce zásilek potravin živočišného původu z EU, soukromé veterinární lékaře či výrobce medikovaných krmných směsí. V dohledné době přibydou formuláře další.
Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS