Sláma má dnes cenu
9.11.2005
V obci Roštín na Kroměřížsku, kde žije 700 obyvatel, většina domácností (85 procent) včetně chatařů a chalupářů, školy a dalších objektů vytápí a ohřívá vodu teplem, které vyrábí kotelna spalující slámu. Díky moderní technologii byly jejich výdaje na teplo zhruba o 20 % nižší než při využití plynu nebo elektřiny. A od letošního října, kdy se cena plynu ještě zvýšila, má alternativní zdroj energie pro zdejší lidi cenu zlata.
Starostu Roštína Radovana Mana už léta trápila skutečnost, že obec nebylo možné plynofikovat: "Přemýšleli jsme, jak umožnit našim občanům vytápět nejen levněji, ale hlavně ekologičtěji než tuhými palivy, která znečišťovala ovzduší v tomto překrásném koutě Chřibských vrchů. Možnosti jsme hledali v zemích, kde mají s alternativními zdroji vytápění více zkušeností. Dospěli jsme k závěru, že mnohem dál než my jsou Rakousko, Dánsko či Švýcarsko. Nakonec jsme se rozhodli pro projekt s dánskou technologií," pokračoval starosta.
Celá investice vyšla na 110 mil. Kč. Podařilo se ji uskutečnit s pomocí Státního fondu životního prostředí, který obci poskytl dotaci 60 mil. Kč a půjčku 10 mil. Kč, dalších 15 % investičních nákladů dostala obec z Rakouska a 10 mil. Kč z Dánska. Kotelna začala zkušebně pracovat v březnu roku 2002. Obec na její provoz včetně nákupu slámy nedoplácí ani jej nedotuje ze svého obecního rozpočtu.
Podle správce kotelny Stanislava Plachého, kterého jsme zastihli v době, kdy všichni usilovně sváželi z okolních polí balíky slámy, kotelna funguje jednoduše: "Automat plát slámy odřeže a maximálně ekonomicky a ekologicky jej spálí. Vše řídí počítač, přes něj monitorujeme domácnosti, zajišťujeme odpočet spotřeby a účtujeme platby."
Fyzická přítomnost správce v kotelně není vždy bezpodmínečně nutná, s počítačovým systémem linky je propojen přes svůj mobilní telefon a jakmile něco nefunguje, informaci dostane po telefonu. Počítač registruje také všechny poruchy na přívodu tepla a teplé vody do domácností. Tedy dřív než si odběratel přijde na poruchu postěžovat, Stanislav Plachý o ní už ví a dělá příslušná opatření.
V průběhu letošního léta byla kotelna odstavena, probíhala revize celého systému. Kotel má výkon 4 MW. Zařízení je vybaveno multicyklonem, který zachytává těžké částice ze spalin, za ním je textilní filtr. "Spaliny
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
26.11.
3°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A