Česká republika získala status země se zanedbatelným rizikem výskytu BSE

1.6.2015

Tisková zpráva – Praha 28. května 2015 – Česká republika získala dnes od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) status země se zanedbatelným rizikem výskytu bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) neboli nemoci šílených krav. Tento status nejnižšího možného rizika, který má v současnosti jen 41 ze 180 členů OIE, může mimo jiné pomoci českým vývozcům dostat se na některé trhy ve třetích zemích.

Na základě příznivé nákazové situace v našich chovech skotu a tím pádem i dlouhodobého plnění kritérií OIE zaslala Česká republika v září loňského roku  na OIE žádost o změnu statutu „země s kontrolovaným rizikem“ na „zemi se zanedbatelným rizikem“.  OIE žádost následně posoudila kladně a od dnešního dne náleží České republice oficiálně tento status.

Mezi státy, kterým byl nově přiznán status zanedbatelného rizika BSE, patří Česká republika, Francie, Kypr, Irsko, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Naopak Rumunsko o uvedený status přišlo a zařadilo se opět mezi země s kontrolovaným rizikem.

SVS vnímá tento fakt mimo jiné jako ocenění soustavného a odpovědného přístupu ze strany orgánů státního veterinárního dozoru, chovatelů skotu i zpracovatelů masa a výrobců krmiv.  Status může českým vývozcům umožnit dostat se na trhy, kde je tento status požadován pro vývoz živého skotu, masa a masných výrobků.  Podobně se dnes oficiálně vyjádřili zástupci OIE, podle nichž v mezinárodním obchodu mnoho zemí trvá na omezení obchodní výměny se zeměmi, které nemají oficiálně uznaný status rizika BSE. Další výhodou nového statusu je možnost zvýšit věkovou hranici pro vyšetřování skotu poraženého v rámci domácí porážky.

BSE je nervové onemocnění skotu způsobené bílkovinami „priony“, které bylo prvně  zaznamenáno  v sedmdesátých letech ve Velké Británii. Zvířata se patrně nakazila požitím nedostatečně tepelně zpracované masokostní moučky, k jejíž výrobě byla použita těla ovcí uhynulých na klusavku, která patří do stejné skupiny onemocnění jako BSE.  Proto bylo zakázáno zkrmování masokostních mouček nejdříve skotu a posléze i ostatním hospodářským zvířatům.

Od roku 2001, kdy bylo povinné vyšetřování na BSE zahájeno, do konce března 2015 bylo vyšetřeno v ČR 1,879 milionu kusů skotu. Onemocnění BSE bylo potvrzeno pouze ve 30 případech. Poslední pozitivní případ BSE v ČR byl zaznamenán v květnu 2009 u pětiletého zvířete na Opavsku. Náklady na vyšetřování BSE u skotu jsou hrazeny státem a každoročně činí přibližně 18 milionů korun. Navzdory udělení nového statusu vyšetřování skotu v ČR bude i nadále pokračovat.

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.11.
Počasí na den 20.11.
-2°C / 4°C

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A