V letech 2012 - 2014 se na plnění programů prevence před povodněmi v České republice vynaložilo přibližně 8,5 miliardy korun. Finančně nejnáročnější programy jsou v gesci Ministerstva zemědělství (asi 5,7 miliardy korun) a Ministerstva životního prostředí (2,8 miliardy korun). Peníze poskytl státní rozpočet, úvěr u Evropské investiční banky a výnosy z privatizace.
„Ukončili jsme druhou etapu programu prevence před povodněmi, která byla zaměřena hlavně na snižování ohrožení a povodňových rizik v záplavových oblastech vodních toků, posílení hromadění vody v údolních nivách během povodní a zvýšení kapacit koryt v zastavěných částech obcí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V roce 2014 již nebyly zahájeny nové stavby, ale byly pouze dofinancovány zbývající akce druhé etapy Programu prevence před povodněmi, především ty, jejichž výstavbu zpozdily povodně v roce 2013.
„Mezi významné stavby, dokončené v letech 2012 až 2014, patří zvýšení kapacity koryta řeky Moravy u Olomouce za téměř 300 milionů korun. Opatření ochrání více než 15 tisíc obyvatel a 6 500 bytových jednotek. Zruč nad Sázavou brání před stoletou povodní nové železobetonové zdi a podzemní stěna v délce přibližně 1900 metrů za přibližně 107 milionů korun,“ uvedl Marian Jurečka.
Protipovodňová opatření u Mělníka stála více než 544 milionů korun. Je to soubor tří samostatných částí ochrany před stoletou vodou, který se skládá ze zemních hrází v kombinaci se stabilními protipovodňovými stěnami a mobilním hrazením.
„Opatření na Labi u Mělníka ochrání přibližně 925 obyvatel a 328 bytových jednotek,“ doplnil Marian Jurečka.
Nové ochranné prvky proti stoleté vodě má také Bohumín-Vrbice (za více než 56 milionů korun). Terezín je zčásti zajištěný před padesátiletou povodní a zčásti před povodní na úrovni záplav z roku 2002 (za 136 milionů korun).
Program Podpora prevence před povodněmi II fungoval v letech 2007 až 2014. Byl zaměřen na technická opatření podél vodních toků, opatření zvyšující schopnost zadržení vody, zvyšování bezpečnosti vodních děl a vypracování studií odtokových poměrů a stanovování záplavových území. Program pomohl financovat 379 investičních akcí. Celkové náklady programu činily 11,2 miliard korun, z toho 10,1 miliard bylo poskytnuto formou dotací a 1,1 miliard korun bylo financováno z vlastních zdrojů měst a obcí.
O rozmístění protipovodňových opatření se můžou lidé informovat prostřednictvím nové vizuální aplikace Ministerstva zemědělství – Stavební akce programu Prevence před povodněmi II, která je umístěna na webových stránkách Ministerstva (www.eagri.cz). Aplikace umožňuje najít podrobné údaje o jednotlivých stavbách programu včetně lokálního umístění na podrobných mapách a fotodokumentace.
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe