Co to jsou ony vedlejší živočišné produkty, tzv. VŽP? Jsou to zejména odpady z jatek, ze zpracování potravin živočišného původu a uhynulá zvířata. Zpracované produkty jsou produkty asanačních podniků, tj. kafilerií, jako například kafilerní tuk, různé živočišné a moučky, z nichž některé jsou používány jako surovina pro výrobu krmiv pro nepotravinová zvířata v zájmových chovech tzv. pet zvířata.
Ve dnech od 9. 9. do 18. 9., kdy mise probíhala, se oba inspektoři FVO zaměřili na dosledovatelnost zásilek vedlejších živočišných produktů a produktů jejich zpracování. Prověřili 5 krajů - Ústecký, Liberecký, Jihočeský, Jihomoravský a kraj Vysočina, kde navštívili 2 krajské veterinární správy a 9 podniků – zpracovatelů VŽP, kafilerních tuků a živočišných mouček, obchodníků, přepravců a závodů pro výrobu krmiv pro zvířata v zájmových chovech.
Byl kontrolován systém veterinárního dozoru nad nakládáním s VŽP a produkty jejich zpracování, jeho funkčnost, vedení dokumentace a evidence státního veterinárního dozoru i provozovatelů podniků.
Při závěrečném hodnocení, které proběhlo na Ministerstvu zemědělství, inspektoři konstatovali, že systém stanovený příslušnou legislativou je v ČR nastaven správně, je plně funkční a jeho fungování je možné doložit i vedením příslušné dokumentace.
Celý průběh kontrolní mise FVO její pracovníci shrnuli: ČR a její veterinární dozor reprezentovaný Státní veterinární správou, i na tomto úseku, v porovnání s ostatními členskými státy EU, hodnotíme velmi dobře.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS