Když sklízecí mlátička řídí a myslí
5.10.2005
• Senzory podporované řídicí automaty,
• GPS podporované řídicí automaty.
Senzory firmy Claas (Laser Pilot) snímají hranu porostu pomocí laserového skeneru. Od porostu se paprsky odrážejí rychleji než od kratších zbytků stébel po posečení. Elektrohydraulické řízení reguluje tehdy, když hrana porostu již není ve středu skenovaného pásma. Systém rozeznává hrany porostu a částečně také barevné rozdíly. Proto funguje také při polehlém obilí, jakož i v prachu a ve tmě. Teprve když zmizí kontrast mezi zbytky stébel po posečení a porostem (například zavátou řezanou slámou), je sklízecí mlátička řízena nesprávným směrem. Při správném základním nastavení lze záběr využívat až na méně než 10 cm zbytkového záběru. Senzor se nastavuje tak, aby jeho paprsky zasahovaly půdu asi 16 m před žacím ústrojím. Tím se při každém přejezdu vyrovnávají zatáčky. Při náklonu lze vyrovnávat vybočení sklízecí mlátičky směrem dolů. Řidič musí pouze otočit přepínač do příslušného směru. Od poslední sezony nabízí firma Claas senzory také pro obě strany žacího ústrojí. Systém tak lze využívat pro jízdu vpřed a vzad. Pro obsekávání honů může laserový pilot snímat podél jízdních pásů. Přesné vedení zajišťuje rovnoměrné vytížení stroje. Mapování výnosů poskytuje přesnější výsledky. Usnadňuje se práce řidiči. Ten se soustřeďuje výhradně na obsluhu multifunkční ovládací páky. Protože má zcela volnou levou ruku, může případně vynechávat přestávky a sníst svoji svačinu při sečení. Firma Claas nabízí laserového pilota od roku 1999 pro žací ústrojí od záběru 6 m. U velkých záběrů se systém mimořádně osvědčil. Zde řidič tendenčně "odevzdává" více pracovního záběru. Kromě toho se u velkých sklízecích mlátiček investice rychleji amortizuje. V jednoduchém provedení stojí laser pilot téměř 5500 EUR. Se senzory na obou stranách je ceníková cena přibližně 7500 EUR. V sezoně 2005 představila laserový systém řízení také firma New Holland. Senzory jsou u zařízení SmartSteer namontovány u střechy kabiny. Systém stojí tak jako u firmy Claas kolem 7500 EUR. Řídicí automaty pracující s ultrazvukem se u sklízecích mlátiček nepoužívají. Řídicí automaty podporované GPS využívají satelitní navigaci. Sklízecí mlátička je navigována s maximální přesností +/- 2 až 3 cm a je vedena podél předem stanovené obrysové čáry. Nejznámějším systémem je v současné době systém AutoTrac od firmy John Deere. Ale pomocí GPS podporované systémy nabízejí také jiní výrobci jako Claas-Agrocom (GPS-Pilot, systém Outback) nebo Case New Holland (Autopilot, systém Trimble). Firma Agco využívá Beeline Autoguide. Varianty pro dodatečnou montáž nabízejí americká firma Autofarm a německý podnik Reichhardt.
Řízení pomocí satelitu
Na příkladu John Deere Autotrac si vysvětlíme funkci: Jakmile se na displeji informačního systému zobrazí poloha stroje, může se zřídit referenční stopa. Řidič má tři možnosti: U první varianty uloží do paměti počáteční polohu stopy. Potom co ujel nejméně 3 m (lépe 30 až 50 m) ve směru druhé souvratě, ukáže se na displeji rovná linie. Ta se uloží do paměti jako referenční stopa. Jako alternativu může řidič polohu s
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A