Jurečka: Buď se obchodní řetězce samy napraví, nebo budeme válčit

23.4.2014

Právo, 19. dubna 2014

Ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru s Právem varoval obchodní řetězce, že pokud budou dále škrtit české zemědělce a šidit zákazníky, vyhlásí jim válku.

* V programu máte boj za lepší potraviny. Ale i váš lídr do evropského parlamentu Pavel Svoboda např. pranýřuje to, že v jednom obchodním řetězci lze koupit stejné zboží, ale různé kvality – na západě kvalitnější a čím dál na východ horší. Co pro zlepšení chcete udělat?

Budu chtít tento problém řádně analyzovat a pak to téma otevřít na radě ministrů EU a pokud se ukáže, že je to skutečný problém, tak k tomu přijmout legislativní řešení. Pokud je na etiketě pravdivé složení, tak je to legislativně v pořádku, ale je na debatu, jestli nejde o klamání spotřebitele, protože když někdo kupuje různě v Evropě stejnou značku zboží, tak už nečte složení.

* Proč si myslíte, že si to obchodní řetězce dovolí? Je to tím, že se jako zákazníci méně bráníme?

Chování řetězců koresponduje s naším chováním; pokud většina spotřebitelů dává přednost výrobkům v akcích, tak je logické, že to obchodníci využijí. Proto dlouhodobě apeluji na spotřebitele, aby nakupovali potraviny z ČR, které mohou být i dražší, ale podpoří tak celou ekonomiku. Když ta poroste, tak se nám to všem vrátí. Lidé mi občas vyčítají, že se mi to mluví, když mám jako ministr dobrý plat. Když jsem ale po vysoké škole nastoupil do prvního zaměstnání, tak jsem bral 12 tisíc hrubého, a přesto jsem nakupoval od místního výrobce masa a uzenin, mléčné výrobky od místního farmáře. Když si to totiž přepočítáte, tak zjistíte, že v levném zboží je základního přírodního tuku či bílkoviny méně než v poctivém a dražším výrobu, a tím pádem je mnohem dražší.

* Co říkáte na výrok eurolídra za ČSSD Jana Kellera, že může kvůli chystané obchodní smlouvě mezi USA a EU dojít k zákazu farmářských trhů?

Panu Kellerovi nedali správné informace. Určitě nejsou ohroženy farmářské trhy ani prodej farmářských výrobků ze dvora.

* Ale to, že obchodní řetězce mají ostré lokty, aby si prosadily všemožné výhody, je pravda?

Velký kapitál má schopné lobbisty. V nejbližší době plánuji setkání se zástupci obchodních řetězců a chci se jich zeptat, jak prospívají českým zemědělcům a potravinářům a jakou kvalitu nabízejí českým zákazníkům. Já si myslím, že chování řetězců není v pořádku, a buď se shodneme na nápravě, anebo budeme válčit. To lze např. tím, že zpřísníme novelu zákona o významné tržní síle, kde můžeme více postihovat praktiky vůči dodavatelům. Také můžu jako ministr mediálně natvrdo říkat, kde inspekce našla něco závadného, který supermarket byl zavřen a proč apod. Když také zjistíme, že pokuty nevedou k nápravě, protože řetězce s nimi často počítají ve svých byznysplánech, tak se nebudu bát jít tak daleko a prosadit, aby takovému řetězci byla na území zakázána činnost.

* A pokuty budete zvyšovat podle výše tržby?

To máme v koaliční smlouvě. Sankční systém nemá šikanovat, ale vychovávat. Když ale nepomůže ani třetí pokuta, tak se musíme začít bavit o zvýšení pokut až do padesáti miliónů.

* Jak se vám žije jako ministru zemědělství, když vám na záda dýchá ministr financí Andrej Babiš, který je zároveň vlastníkem největší agrární společnosti v zemi Agrofert? A z pozice šéfa zemědělského výboru Sněmovny vás kontroluje jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek? Necítíte se trochu v kleštích?

Samozřejmě ho ctím jako silného partnera do diskuse. Pan ministr Babiš se mnou v oblasti zemědělství ale vůbec nediskutuje, dává si velký pozor na to, aby nedal ani náznakem prostor spekulaci, že on tady lobbuje pro Agrofert. Ve vládě, když se to týká zemědělství, se zdržuje hlasování. Jsem z toho překvapený, možná i příjemně. S panem Faltýnkem probíhá standardní komunikace.

* Babiš se o to přece nemusí starat, když na to má své lidi. Když jste se měl stát ministrem, nejvíc vás kritizoval právě Faltýnek kvůli tomu, že nejste dostatečně seznámen s vyjednáváním o evropských dotacích.

Pan Faltýnek i kolegové z ANO brzy pochopili, že buď nám ustoupí, nebo koalice nevznikne. Bylo by zajímavé se všech, kteří mě kritizovali, zeptat dnes, jak mě hodnotí.

* Nejste pod tlakem ANO při vyjednávání o eurodotacích? Jde přece o zastropování výše dotací u velkých zemědělských firem, což se Agrofertu bytostně týká.

V této věci jsem pod obrovským tlakem všech. Z nevládní zemědělské veřejnosti sem chodí spousty lidí na schůzky a mají naprosto protichůdné argumenty. U velkých podniků je zastropování už jasně stanovené na 150 tisíc eur (4,2 miliónu korun), ale velké podniky mohou získat bonus pro zmírnění tohoto opatření a mohou si odečíst náklady na zaměstnance v zemědělské prvovýrobě. Což u velkých podniků může dělat náklady v řádech miliónů. Ale já jsem řekl, aby v prvním dotačním pilíři byly vyrovnané šance jak pro malé, tak velké podniky, a proto tuto výhodu nezavedu a ty peníze převedeme do druhého pilíře, kde si na to mohou sáhnout všichni.

* Jak nahlížíte na Faltýnkův nápad zavést dotace pro bioplynky?

Pokud se kvůli bioplynkám nezvednou rapidně plochy oseté kukuřicí, což se v minulosti stalo, a pokud to bude navázáno na živočišnou výrobu – tedy pokud budou mít dostatek kejdy – tak mohou být přínosem. Pokud se o zavedení dotací máme ale bavit, tak musíme počítat s tím, že tam bude minimální hranice 70 a více procent kejdy jako paliva.

* Co ale říkáte na to, že to chtěl Faltýnek jako člen představenstva Agrofertu řešit ve Sněmovně pozměňovacím návrhem, ač je ve střetu zájmu, protože jedna z Babišových firem staví bioplynové stanice?

Vím o tom a mluvili jsme spolu o tom. Řekl jsem mu, že toto dělat poslaneckou iniciativou je nešťastné. Odložíme to do té doby, než my jako ministerstvo a Energetický regulační úřad řekneme, kolik by se stanic mohlo teoreticky postavit a jaká by měla být státní podpora. Teprve poté do toho můžeme jít.

* Poslední týdny jsme zažívali každodenní přestřelky mezi ČSSD a Babišem. Vypadalo to, jako by vláda byla jen dvoukoalice. Nepřipadali jste si jako čtvrté kolo u tříkolky?

Než se nechat zatáhnout do žabomyších válek ČSSD a ANO, tak je lepší zůstat vzadu.

* Ale být u diskuse, jestli pomoci OKD či jak zalepit díry ve zdravotnictví, je podle mého důležité.

My jsme u té diskuse byli, ale nepanikařili jsme a neštěkali na sebe přes média. Počkali jsme na diskusi ve vládě nad materiálem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Pak jsme řekli, že nejsme ochotni dát peníze soukromé firmě, ale jen je investovat do udržení práce pro horníky.

* Jak se vám líbí Babišův styl? Premiér Sobotka ho dokonce obvinil, že používá proti svým koaličním partnerům svá média.

To se mi vůbec nelíbí, ale pan Babiš se za své mediální výroky na vládě omluvil a řekl, že to nebylo šťastné. Otázka je, jestli to nebyla pouze póza a do příště se poučí. Takovýmto způsobem to může fungovat jen chvíli.

* Překvapil vás návrh Babišova ministerstva financí na úspory ve vašem resortu?

Já to považuji jen jako vstup do diskuse, protože ten návrh zemědělství bere ze všech nejvíce. Jsme kráceni o více než 40 procent, o šest miliard korun. (MZe má dnes roční rozpočet 16 mld.) Nepanikařím z toho, ale musím jasně říci, že nic nepůjde rozvíjet, pokud nám vezmou přes 40 procent příjmu. Jasně jsem řekl, že bych v takovém případě nemohl plnit koaliční smlouvu. Jistě, chceme uspořit, ale ty úspory mohou být maximálně kolem 10 až 15 procent. Spořit chceme v personální oblasti, v IT, u právních služeb a marketingu, ale nechceme brát peníze z protipovodňových opatření, vodohospodářské infrastruktury a z pobídek pro zemědělce v rámci národních dotací.

* Ministři financí tak postupují, aby partnery udělali povolnějšími? Nejdříve paralyzovat a pak různými ústupky obměkčit k větší vstřícnosti...

Určitě ne, beru to jako začátek bitvy a těším se na další debaty. Vypracujeme si v resortu detailní návrh rozpočtu, abych mohl obhajovat, kde ustoupit nemůžeme a kde zase můžeme uspořit, aniž by to agrární sektor bolelo.

* Kde například?

Udělali jsme si audit smluvních vztahů. A uspořili jsme stovky miliónů. Zrušili jsme marketing na rybu sladkovodní za 60 miliónů. Před třemi roky tu běžela reklamní kampaň na zvýšení prodejnosti kapra za 150 miliónů korun. Od Evropské komise jsme teď dostali korekci ve výši 30 miliónu korun a čekáme i korekci od finančního úřadu. To je krásná ukázka, jak tady ty tendry běžely. Ukončili jsme smlouvu poradcům, kterým bylo za dva roky zaplaceno 35 miliónů korun. Zrušil jsem smlouvu advokátním kancelářím za 60 miliónů korun, které nám radily, jak optimalizovat resort. Na to přece nepotřebujeme advokáty a musíme si to udělat sami. V Lesích ČR jsme stopli čtvrt miliardy na marketing, respektuji důležité sportovní a kulturní akce, ale peníze uvolním pouze po diskusi s ministry kultury a školství.

* Ve středu jednala koaliční rada, kde jste se dohodli na snížení DPH pro léky, knihy, pleny a dětskou výživu. Proč jste nakonec zůstali jen na 10 procentech a nešli až na soc. dem. slibovaných pět procent?

Byl to návrh ministerstva financí, aby se příliš nezatěžoval státní rozpočet. Ale je to první krok, uvidíme, jak se bude ekonomice dařit. V roce 2016 či 2017 třeba budeme moci sazbu snížit na pět procent.

* A co váš návrh zvýšit slevu na dani za dítě?

Představil jsem tam náš návrh. V koaliční smlouvě je, že podstatně zvýšíme slevu na dítě. První návrh kolegů z ministerstva financí byla stokoruna za měsíc. Na to jsem řekl, že je to spíš symbolické než podstatné. Navrhli jsme, aby se sleva na druhé dítě zvýšila o 500 korun, na třetí a další o 983 korun, což je dorovnání na hodnotu dospělého poplatníka. Mluvilo se o dalších deseti opatřeních, např. o DPH u aut či o paušálech pro živnostníky. Ke všem návrhům ministerstvo financí připraví kalkulace. Až budeme mít tvrdá čísla, tak se domluvíme, co zavedeme.

* Proč jste odmítli návrh ČSSD, aby vznikl vyjednávací tým pro církevní restituce?

Přijde nám to zbytečné, aby na úrovni vlády vznikl nový výbor. Navrhli jsme, když je poptávka něco s církvemi řešit, ať to řeší vládní monitorovací výbor, když už vznikl a má tajemníka.

* Byli byste ochotni sedět ve výboru, který bude přesvědčovat církve, aby souhlasily s omezením 59miliardové finanční náhrady?

Já jsem partnerům řekl, že pokud jednání mají mít za cíl měnit zákon, smlouvy či navrhnout dodatečné zdanění finančních náhrad bez dohody s církvemi, tak je to začátek konce koalice. Nemáme nic proti tomu, aby církve občany informovaly, jak s penězi naloží. Požádal jsem, aby se sešli předsedové koalice a řekli si, co by mělo být cílem dalších debat s církví. My nejsme ochotni sedět v týmu, který bude na církve tlačit.

* Uvědomujete si, že pokud předseda ČSSD Sobotka nepřinese do Lidového domu nějaký ústupek církve, tak ho spolustraníci takříkajíc sežerou?

To si musí vyhodnotit soc. demokracie. Jestli je víc dvě miliardy ročně církvím, nebo řada pozitivních kroků, které může vláda udělat. Jestli si myslí, že církevní restituce nejvíce pálí společnost a že tím vyřeší nezaměstnanost, nedostatek peněz v zdravotnictví či problémy s OKD, tak ať se touto cestou vydají.

* Ministerstvo zemědělství má na starosti většinu církevních restitucí. Podle mého soudu vydávání začíná váznout. Jak jste s tím spokojen?

Jsem si vědom, že to vázne. Hodně o tom s vedení Státního pozemkového úřadu a Lesů ČR diskutujeme, ale musíme si uvědomit, že je to největší restituce od 90. let. Většina žádostí přišla v prosinci a my bychom se měli k žádostem vyjádřit do června. Už teď víme, že to v termínu nestihneme. Jednáme s církvemi a říkáme jim, aby byly shovívavé, protože by bylo dobré, aby se úředníci nedostali pod tlak, aby nedošlo k chybám a nebylo vydáno, co se vydávat nemá.

* Církve kritizují hlavně nevstřícný postoj Lesů ČR. Vy jste jmenoval nového ředitele Szórada. Instruoval jste ho, aby byl k církvím přístupnější?

V úterý jsme tu měli velké jednání, na kterém byl ředitel Lesů, pověřený ředitel Státního pozemkového úřadu (SPÚ) a zástupci církví. Bylo to první takové jednání. Moje politické zadání, které jsem tam řekl, je: nechci, aby se cokoli zrychlovalo či zpomalovalo, ale má se postupovat podle zákona. Úředníci mají být komunikativní. Církve mi např. řekly, že se s bývalým ředitelem Lesů Gaubem setkaly poprvé až před třemi týdny. Tak se problémy nemohou řešit. Schůzka trvala asi dvě a půl hodiny, obě strany tam představily své problémy a musím říci, že většina problémů je vyřešitelná, ale musí se mezi sebou komunikovat.

* Nejkomplikovanější se zdá vydávání majetku řádům a klášterům. Chodí si stěžovat na liknavost úřadů?

Určitě bych neřekl, že si chodí stěžovat, ale upozorňují mě na problémové případy, které zřejmě skončí u soudů, ale u Lesů i u SPÚ je 90 procent věcí, které jsou bez rozporů.

* Co čekáte od nového šéfa Lesů ČR?

Očekávám od něho hodně. Chci, aby začal komunikovat s lesnickou a dřevozpracující veřejností, aby se začalo diskutovat, jak řešit komplexní zakázky. My samozřejmě chceme udržet vysokou ziskovost lesů, ale také chceme, aby se vytvořila nová pracovní místa. Což lze. I zákon o veřejných zakázkách dokáže zohlednit sociální hledisko zaměstnanosti lidí v regionu, zatím toho nikdo nevyužil. Takže věřím, že zakázky získají i malé a střední firmy. Také od něj budu chtít, aby nastavil transparentně zadávání i jiných zakázek, např. na právní služby, IT, marketing. Také doufám, že povznese úroveň podniku, protože v očích veřejnosti jsou zaměstnanci Lesů vnímáni negativně. Mám na něj reference, že je to člověk neúplatný a poctivý, a věřím, že bude všem měřit stejným metrem. Nemám obavu, že by se napojil na šedé zóny.

* Když jste ho jmenoval, tak jste řekl, že doufáte, že Lesy přestanou být dojnou krávou; kdo je dojil?

Ze zpráv NKÚ víme, že Lesy nehospodaří transparentně, a také BIS opakovaně upozorňovala na personální propojení na pražské lobbisty. Také tam běží vyšetřování firem Dynn a Time export.

* Myslíte, že Lesy budou i pro obyčejné lidi? Např. když obyčejný člověk chce koupit palivové dřevo, tak je odkázán na předražené překupníky.

To určitě budeme chtít také vyřešit, aby jednotlivá polesí měla možnost malé procento palivového dřeva prodat přímo lidem. V minulosti to tady bylo, tak nevím, proč by to nemohlo fungovat znovu. Ale abychom nebyli vůči Lesům jen přísní, kromě výdělku, který směřuje do státního rozpočtu, dělají hodně pro turisty; u nás vznikl například úžasný projekt Rychlebské stezky a díky tomu se vytvořila řada pracovních míst.

* Vy máte na Hané hospodářství. Venku je jaro, kdo za vás hospodaří?

Živnost převzala manželka. Na konkrétní práce mám domluvu s bratrem. Když ale přijedu o víkendu domů, tak na poli pracuji, vyčistím si přitom krásně hlavu.

* Byla mírná zima, je sucho, jaká bude úroda?

Myslím si, že rok se má hodnotit až na podzim po sklizni, když je prodáno. Jaké budou výnosy, je jedna věc, ale důležité je i to, jaké budou ceny. Máme problémy se suchem, ale řekl bych, že na poli je zatím rok nadprůměrný, ozimy přežily ve výborné kondici. Je sice pár okresů, kde deficit srážek evidentně je, ale zatím v globálu, jestli bude brzy pršet, tak by to mohlo být dobré.

* Může resort pomoc zemědělcům, kdyby bylo sucho?

Kdyby bylo opravdu velké sucho, tak bychom museli hledat způsob, jak ho pomoci zemědělcům překonat. Ale jsem pro dlouhodobá řešení. Musíme začít u drobných pozemkových úprav v katastrech, u toho, jaké se používají technologie. Také musíme lépe vyřešit vodohospodářskou infrastrukturu a přemýšlet o výstavbě vodních děl a o závlahách v určitých lokalitách.

* Nebojíte se, že vás političtí rutinéři jako 33letého nováčka ve vysoké politice opijí rohlíkem?

Ten pocit nemám. Vím, že věkem se získají zkušenosti, které nelze jinak získat, ale snažím se to dělat poctivě. Proti předchůdcům mám také obrovskou výhodu, že od malička jsem v zemědělství a vím, o čem se mluví. Musím kolegy z úřadu, kteří jsou zvyklí ministrům vše detailně vysvětlovat, občas zastavit, protože tomu rozumím.

Zdroj: MZe
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

24.12.
Počasí na den 24.12.
-4°C / 3°C

25.12.
Počasí na den 25.12.
-1°C / 3°C

26.12.
Počasí na den 26.12.
0°C / 4°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A