Monitorovací výbor Programu rozvoje venkova (MV PRV), jehož úkolem je sledovat naplňování cílů a kompletní realizaci Programu rozvoje venkova ČR pro období 2007-2013, se sešel již po patnácté. Na tomto zasedání byly velmi intenzivně diskutovány zejména otázky řádného čerpání a dočerpání alokace Programu rozvoje venkova pro období 2007 - 2013 (PRV) a příslušné úpravy programového dokumentu.
Nejvíce byla diskutována problematika finančních přesunů v rámci jednotlivých os PRV. V ose I zaměřené na podporu konkurenceschopnosti zemědělství, lesnictví a potravinářství bylo schváleno navýšení alokace opatření I.1.1 Investic do zemědělských podniků přesunem z méně čerpaných opatření. Úpravy alokací byly projednány i schváleny v rámci nárokových opatření osy II. Jedná se o takové úpravy, které umožní vybraná opatření uzavřít a platit některé víceleté závazky již z rozpočtu nového programovacího období.
Dalším velmi diskutovaným přesunem bylo navýšení alokace opatření III.1.2 Podpora zakládání podniků a jejich rozvoje z volných prostředků osy III PRV. Ačkoliv členové MV PRV upozorňovali na významnou potřebu finančních prostředků v oblasti investic do obcí, cílem schváleného přesunu je podpora zaměstnanosti v regionech, čemuž odpovídá i vybrané opatření. Úprava respektuje i usnesení vlády č. 732/2013 k podpoře zaměstnanosti v postižených regionech, zejména ústeckém a Moravskoslezském kraji. Navýšení alokace na podporu zakládání podniků bylo podpořeno i zástupci Asociace krajů, konkrétně zástupkyní za Zlínský kraj. Současně je nutné zdůraznit, že je nutné brát v potaz omezené časové možnosti týkající se realizace projektů. Všechny projekty podpořené z PRV musí být dokončeny a předloženy k proplacení na Státní zemědělský intervenční fond do konce června 2015, aby bylo možné provést zúčtování s Evropskou komisí do konce roku 2015.
Členové MV PRV schválili také úpravy v preferenčních kritériích a způsobilých výdajích pro podopatření I.1.3.2 Spolupráce při vývoji nových produktů, postupů a technologií (resp. inovací) v potravinářství, včetně částky pro závazkování projektů předložených ve 20. kole příjmu žádostí, které bude pravděpodobně vyhlášeno na jaře 2014.
Diskutována byla i problematika přípravy a nastavení Programu rozvoje venkova ČR pro období 2014 – 2020. V této souvislosti zejména zástupce EK Mario Milouchev apeloval na členy MV PRV v tom duchu, že je nutné nově připravovaný program nastavit pouze na základě vyhodnocení aktuální situace v ČR a v souladu s identifikovanými potřebami a prioritami.
Zápis z jednání včetně podkladových dokumentů bude po schválení členy MV PRV zveřejněn na stránkách MZe www.eagri.cz