Výsledky zemědělského sektoru v nových členských státech rok po připojení k EU
13.9.2005
Ale ve speciální analýze zemědělství nových členských států obsažené v poslední výroční zprávě Komise o vyhlídkách zemědělského trhu *) experti EU připouštějí, že zde existují mezi různými skupinami těchto nových členů zřetelné diference. Většina nových členských států v regionu severní a střední Evropy (jde hlavně o Polsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko a Slovinsko) využila příležitosti a výzvy jednotného trhu. Ale zejména pro Maďarsko a také Česko a Slovensko byly zkušenosti prvního roku „smíšené“ – většinou kvůli problémům, jež vyplynuly z nadměrné úrody obilovin v roce 2004.
Zemědělské důchody se v nových členských státech za rok 2004 zvýšily o 56 % ve srovnání s minulým rokem, hlavně na základě uvolnění přístupu na trh EU se zemědělskými produkty a poskytování zemědělských subvencí ze společného fondu EU. V minulém roce došlo k prudkému vzedmutí zemědělského obchodu (jak exportu tak importu), což je vývoj, který Komise charakterizuje jako „ne nadměrně kritický nebo destabilizující“.
Vyskytly se však vážné potíže zejména v odvětví obilovin a mléka.
V odvětví obilovin jsou podle Komise problémy s nedostatečnou infrastrukturou, jež se promítají do vysokých dopravních nákladů a omezené konkurenční schopnosti obilovin z tohoto regionu na trzích EU i světových trzích. Kapacita skladovacích zařízení pro intervenční nákupy obilovin v Maďarsku a dalších zemích nestačila k uskladnění velké úrody z minulého roku, takže výrobci byli nuceni rychle prodávat vyrobené obiloviny za nízké ceny.
V sektoru mléka Komise hodnotí jako negativní jev velmi rozsáhlý rozdíl mezi cenami za mléko nízké a vysoké kvality zejména v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Maďarsku. Ve zprávě se uvádí, že výrobci mléka museli nést břemena přizpůsobení mléčného sektoru pravidlům EU, což se týká hlavně Slovenska, Slovinska, Maďarska a Polska.
V sektoru produkce masa je však situace pozitivnější. Silná poptávka ze zemí EU-15 po živém skotu z nových členských států vedla v minulém roce k cenovému boomu hovězího masa v zemích střední a východní Evropy, přičemž ceny vepřového masa se vyvíjely na základě růstu poptávky v EU rovněž příznivě. Ceny drůbežího masa také rostly, výjimkou je nedostatečný růst cen v Maďarsku.
Ze všeobecného hlediska je Komise potěšena z vyšší než očekávané úrovně investic v agropotravinovém sektoru nových členských států po vstupu do EU. Zpráva Komise konstatuje, že finanční sektor se stává pružnějším při úvěrování zemědělského sektoru, protože riziko nesplácení půjček se ve srovnání s obdobím před vstupem nových států do EU zmenšuje. Potravinářský průmysl rovněž těžil ze silných investic, ačkoli sektory masa a mléka dosud plně nevyhovují požadavkům na jakostní a tržní standardy EU.
Pokud jde o maloobchodní trh potravin, Komise zastává názor, že u většiny produktů a ve většině zemí se nesplnily obavy spotřebitelů z ostrého růstu cen potravin. Výjimkou je cukr, banány, pomeranče a některé masné produkty, jejichž ceny šly od minulého května zřetelně nahoru.
*) Podrobnosti jsou uvedeny ve studii „Prospects for agricultural markets and income 2005-2012“ publikované Evropskou komisí. Plné znění je na adrese http://europa.eu.int/comm/agriculture/publi/caprep/prospects2005/index_en.htm
AgFd East Eur., 2005, č. 275, s. 1
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A