Kontroly i osvěta

17.9.2012

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 14. září 2012.

Státní veterinární správa prověřuje potraviny živočišného původu, a sem patří i kontroly medu. Většina medů v tržní síti je opravdu v pořádku, tedy v souladu s platnou legislativou, a v tom je možná háček, mohla a měla by doznat změn. V jednom zemědělském zpravodaji bylo možné se dočíst, že včelaři „tlačí zejména na veterináře, aby dál nešířili dobré zprávy, že … v případě medu je prakticky vše v pořádku…“, s tím, že jsou názory jiných opačné.

Právě v Státní veterinární správa v loňském roce v květnu navrhla na jednání mezirezortní komise na Ministerstvu zemědělství na národní úrovni upravit legislativu, která by akceptovala nové poznatky, na jejichž základě by bylo možné usoudit na možné falšování. Zatím však bezvýsledně.

Veterinární legislativa, která v EU totiž platí (příslušná směrnice pochází z roku 2000), by mohla doznat určitých změn, neboť zejména pokud jde o možné falšování medu, jsou k dispozici nové laboratorní metody (stanovení enzymů apod.). Mimo jiné SVS souhlasí i s dokonalejším značením, zejména s uváděním procentického složení u směsových medů, popřípadě i s novými schválenými metodami vyšetřování, záleží na přijetí novely příslušné směrnice na úrovni EU, popřípadě na národní úrovni.

Postihovat případné provinilce je možné pouze na základě zákonných norem, nikoli na základě výsledků laboratorních vyšetření, které však nemají právní sílu. SVS spolupracuje i ostatními dozorovými orgány, zejména se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, tj. vzájemně se informujeme o výsledcích vyšetření, popřípadě došetřuje podněty na základě jejích kontrol v tržní síti.

Každý rok je provedeno okolo 250 kontrol v rámci veterinárního dozoru a k tomu je třeba přičíst několik desítek podnětů. Letos bylo zatím provedeno necelých 120 kontrol a ve 2 případech bylo zahájeno správní řízení kvůli podezření na falšování medu.

Zákazníkům lze připomenout, že výrobek, který je označen jako med, musí být produktem včel. Pokud jde o jakékoli jiné zavádějící označení, jde zpravidla o potravinu, která má se včelami pramálo společného. V obchodech je možné také vidět tzv. „pekařský med“, který nesplňuje požadavky pro přímou konzumaci a je určen pouze pro tepelné zpracování.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.
Zdroj: SVS ČR
Autor: redakce Apic

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

20.11.
Počasí na den 20.11.
-2°C / 4°C

21.11.
Počasí na den 21.11.
-4°C / 1°C

22.11.
Počasí na den 22.11.
-5°C / 1°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A