Aktuální počasí podporuje fuzária
11.6.2012
ÚZEI, Agronavigator.cz) – Na základě aktuálního průběhu počasí je potřeba počítat se silnějším ohrožením porostů obilovin fuzárii. Šíření fuzárií lze očekávat zejména za následujících podmínek:
- Na stanovištích, na nichž se již dříve fuzária ve větším rozsahu vyskytla. Přitom nehraje roli, jestli se napadení uskutečnilo druhy Fusarium graminearum, F. culmorum nebo F. poae (producenti mykotoxinů) nebo druhem Microdochium nivale. Rozhodující je, zda jsou zjištěna typicky bíle nebo červeně zbarvená zrna.
- Pokud byla pšenice/tritikale vyseta po kukuřici, pšenici nebo také hrachu bez zpracování půdy pluhem.
- Pokud v předchozích letech napadené zbytky kukuřice nebo obilovin byly zaorány a na podzim se ne zcela rozložené opět dostaly na povrch půdy.
- V náchylných odrůdách pšenice, většinou krátkostébelných (např. Biscay, Drifter, Inspiration, JB Asano, Julius, Kredo, Manager, Potenzial, Ritmo, Tommi, Tobak). Kratší vzdálenost mezi listy a klasem usnadňuje infekci.
- Pokud při vlhkém a chladnějším počasí po období sucha probíhá pomalé dozrávání pyknid na posklizňových zbytcích, popř. konidiospory F. culmorum (+ M. nivale) se mohou po listových patrech přenášet směrem vzhůru.
- Pokud při teplotách mezi 15 a 18 °C (F. culmorum, M. nivale), popř. přes 18 až 22 °C (F. graminearum) spadne přes 5 mm srážek a klasy delší dobu (12 hodin) neoschnou.
- Pokud pšenice začala metat. Období hlavního rizika nastává, když je 30–50 % klasu vymetáno a květy ve střední části klasu jsou již uzavřené.
http://www.agrarheute.com/vegetationsreport-06062012
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem