Kvalita vody se zlepšuje, některé řeky jsou ale stále znečištěné
23.8.2005
Nejhorší kvalita vody byla v minulém roce zaznamenána v Bílině. Příčnou je podle hydrologů její malý průtok a koncentrace průmyslových podniků. Hlavním zdrojem znečištění na Bílině je podle předkladatelů zprávy společnost Chemopetrol. Přestože na tomto toku se mírně snížil obsah rtuti, stále je v ní velké množství chlorovaných látek, boru a mědi. Zvlášť nebezpečnými látkami jsou znečištěny například i Olše a Ostravice.
Kvalita vody se naopak dlouhodobě zlepšuje na hlavních českých tocích – Labi, Vltavě, Moravě a Odře. Podle hydrologů se tak děje výstavbou a lepším fungováním čistíren odpadních vod, rušením nebo omezením výroby řady průmyslových podniků a omezením používání hnojiv v zemědělské výrobě.
V porovnání s rokem 2003 se mírně zlepšila i kvalita podzemních vod. Stejně jako v minulých letech jsou jejími největšími znečišťovateli dusíkaté látky, chloridy a kovy. Nejvyšší koncentrace dusíkatých látek je v oblastech s velkou zemědělskou aktivitou.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) evidovala v loňském roce 306 případů havarijního znečištění nebo ohrožení jakosti vod. Téměř v polovině z nich kvalitu vody kontaminovaly ropné látky. Na pokutách ČIŽP v souvislosti s ohrožením vodních zdrojů vybrala přes 25 milionů korun.
Průměrný byl loňský rok v počtu srážek. Nejdeštivějším měsícem byl červen, kdy hydrologové naměřili 96 milimetrů srážek. Nejsušším obdobím byl naopak prosinec, kdy na území České republiky napadlo 24 milimetrů srážek, tedy pouhých 48 % dlouhodobého měsíčního průměru.
David Grossmann, Ekolist, 16. 8. 2005
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem