Nový „schmallenberský virus“ ve stádech mléčného skotu
22.11.2011
K objasnění záhadného onemocnění, které trápí dojnice v oblasti německo-nizozemského pohraničního území, přispěli prvními poznatky vědci z Ústavu Fridricha Loefflera společně s experty z Veterinární služby Severního Porýní-Vestfálska. Ze vzorků krve se jim podařilo izolovat virus, jehož genetická výbava je z
95 % identická s tzv. akabane viry. Podle původu krevních vzorků byl virus oběma institucemi předběžně pojmenován „jako schmallenberský virus“.
Akabane je virové onemocnění přežvýkavců, které poškozuje především nenarozené plody. U ostatních kategorií skotu infekce probíhá bez klinických příznaků. U březích plemenic může infekce způsobit potraty nebo porody mrtvých telat popř. se rodí telata s malformacemi mozku a/nebo končetin. Většina novorozených telat hyne nebo musí být utracena.
Před vývojem očkovací látky způsobila akabane choroba významné ekonomické škody. Jen v samotném Japonsku způsobil v letech 1972 až 1975 akabane virus narození 42 000 abnormálních telat. Nemocným telatům mohla být poskytována pouze podpůrná léčba ke zmírnění příznaků onemocnění.
Přenos z jednoho zvířete na druhé je stejný jako u katarální horečky – prostřednictvím tiplíků a dalšího bodavého hmyzu. Vakcinace není v současné době v Německu dostupná. Preventivním opatřením je proto pouze ošetření zvířat insekticidy. Díky aktuálním venkovním teplotám však v současném chladném období nehrozí další šíření onemocnění.
Další řada vyšetření bude ještě následovat. Očekává se, že březí plemenice, které byly bez povšimnutí infikovány schmallenbergským virem v průběhu pozdního léta a na podzim, začnou spontánně potrácet nebo 3 až 4 měsíce po infikování přivedou na svět telata postižená zkrácením šlach nebo ztuhlými klouby. Dále se mohou narodit slepá telata nebo telata neschopná samostatně pít v důsledku postižení mozku. Existence vzájemného vztahu mezi tímto onemocněním a příznaky jako jsou ztráta mléka, vysoká horečka, kulhavost a ojedinělý výskyt průjmu, které se vyskytly v uplynulých měsících ve stádech mléčného skotu v postiženém regionu, dosud nebyla prokázána.
Neues "Schmallenberg-Virus" wütet in Milchviehherden
Zdroj: Agronavigator
Autor: redakce apic
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Sledujte TV APIC
Počasí
26.12.
0°C / 4°C
27.12.
0°C / 4°C
28.12.
-1°C / 3°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A