Evropská unie zakázala dovozy drůbeže z Ruska kvůli obavám z šíření ptačí chřipky

23.8.2005

Už dříve byl vyhlášen zákaz exportu drůbeže do EU kvůli hrozbě šíření ptačí chřipky, který dosud platí  pro devět  asijských zemí, jmenovitě pro Thajsko, Kambodžu, Indonésii, Laos, Čínu, Vietnam, Severní Koreu, Pákistán a Malajsii.
Evropská komise nyní připojila k seznamu nedovolených importů zákaz dovozu drůbežího masa z Ruska a Kazachstánu. Tento zákaz má zajistit, aby maso nebo jiné drůbeží produkty ze zemí s výskytem ptačí chřipky nemohly vstoupit do evropského potravinového řetězce.
Členské státy EU nesmí importovat nejenom drůbeží maso z těchto zemí, ale Komise rozhodla rozšířit zákaz importu také na ptačí peří a živé ptáky, aby bylo „absolutně zajištěno“, že žádný podezřelý produkt nebude propuštěn přes hranice EU. Komise přehodnotí svoje zákazy v září.
Kompetentní ruské úřady oficiálně potvrdily výskyt ptačí chřipky v některých regionech Ruské federace. Přítomnost vysoce patogenního subtypu ptačí chřipky H5N1, který může být přenesen na lidi, byla potvrzena zatím pouze v jednom regionu, jmenovitě v Novosibirsku. Ale výskyt určité formy ptačí chřipky byl potvrzen v dalších čtyřech sibiřských regionech.
Na ptačí chřipku H5N1 už zemřelo od konce roku 2003 více než 50 lidí v Asii a kvůli této nákaze  uhynulo nebo bylo usmrceno 140 mil. drůbeže, což znamená ztrátu několika miliard dolarů. Ruské ministerstvo pro nouzové situace oznámilo, že v zemi už bylo za několik poslední dnů zlikvidováno v rámci prevence před dalším šířením ptačí chřipky více než 10 000 kusů drůbeže.
Podle posledních zpráv se zatím Rusku nepodařilo zastavit šíření ptačí chřipky, která byla v srpnu potvrzena v dalších regionech – Omsku, Kurganu, Tjumenu a na území Altaje. Ruské ministerstvo zemědělství oznámilo, že ptačí chřipka byla objevena u divoce žijících ptáků na dvou místech v regionu Kurgan a v jednom místě regionu Omsk. Ministerstvo současně sděluje, že virus objevený v těchto místech není klasifikován jako vysoce patogenní.
Ministerstvo zemědělství Kazachstánu potvrdilo, že v zemi se vyskytl kmen ptačí chřipky H5N1 vysoce nebezpečný pro lidi. V postižené oblasti kolem vesnice Golubovka v severním Kazachstánu byla vyhlášena karanténa, která má zastavit šíření ptačí chřipky na další území.
Zákaz dovozu drůbeže z Ruska a Kazachstánu vydaly kromě EU také Kazachstán, Kyrgyzstán, Ukrajina a Bělorusko. Ruští experti však považují tyto zákazy za téměř formální, protože Rusko za normálních okolností vyváží jen minimální množství drůbeže či drůbežího masa. 

Výskyt ptačí chřipky nyní potvrdilo také Mongolsko. Oficiální představitelé Mongolska oznámili, že od konce července 2005 zahynulo kvůli nákaze ptačí chřipkou na území severního Mongolska nejméně 76 labutí a divokých hus.  Kmen chřipky v těchto případech dosud nebyl identifikován.

Agra Europe, 2005, č. 2169, s. EP/4 a N/5
 

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

23.11.
Počasí na den 23.11.
-3°C / 2°C

24.11.
Počasí na den 24.11.
1°C / 6°C

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A