Zdravotní stav vemene krav

17.8.2005

* Pátý den po porodu je třeba všem dojnicím provést tzv. Schalm test a bakteriální vyšetření všech jednotlivých čtvrtí vemene.

* V případě výskytu problémů je nutné neprodleně zahájit léčbu. Pomocí bakteriálního vyšetření vzorků mléka z jednotlivých čtvrtí je možné identifikovat stájově specifický choroboplodný zárodek a je tak možné provádět cílenou léčbu. V pravidelných intervalech je třeba provádět testy na rezistenci.

* Při zjištění vysokého počtu somatických buněk v nadojeném mléce je nutné neprodleně zahájit léčbu u jednotlivých postižených zvířat také v průběhu laktace.

* 14 dní před zasušením dojnice je třeba provést ještě jedno bakteriální vyšetření, aby bylo možné včas zahájit cílenou léčbu.

* Používání silikonových strukových gum přispívá ke zlepšení zdravotní kondice struků a aplikace speciálních prostředků k ochraně struků (dipy), které na jejich povrchu vytvářejí ochranný film, vede k redukci choroboplodných zárodků v okolním prostředí.

Tato opatření jsou nezbytná, protože infekční tlak choroboplodných zárodků z okolního prostředí je velmi vysoký. Jedině pomocí striktního dodržování těchto opatření je možné udržet počet somatických buněk v nadojeném mléce dodávaném do výkupu okolo 200 000 v jednom mililitru.

Top Agrar, 2005, č. 7, s. R 14

 

Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Debata o směřování zemědělství a potravinářství v ČR

5.2.2025

17. února 2025 od 9:00 - Koloseum Liberec

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

21.02.
Počasí na den 21.02.
-6°C / 4°C

22.02.
Počasí na den 22.02.
-5°C / 4°C

23.02.
Počasí na den 23.02.
-4°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A