V chovu skotu je možné ušetřit energii
21.4.2011
Problematika energetické účinnosti je od japonské katastrofy aktuálnější než kdy jindy – i v chovu skotu existují ještě možnosti značných úspor. To zdůraznil Dr. Hans-Heinrich Kowalewsky ze Zemědělské komory Dolního Saska na zasedání KTBL s názvem „Do budoucna orientovaná výstavba“, které se konalo ve veletržním a kongresovém centru v Halle Münsterland.
Podle jeho výpočtů dosahovaly celkové náklady na energie v roce 2008 v průměrném 76hektarovém zemědělském podniku specializujícím se na výrobu krmiv téměř 16 000 €, dnes je to díky zvýšení cen energií o 15 až 20 % více.
Největší úspory Kowalewsky vidí v chovu dojeného skotu. „Chov telat, odchov mladého skotu a výkrm býků hrají z tohoto pohledu jen podružnou roli“, uvedl poradce. Uspořit energii je možné zejména výběrem techniky krmení dojnic. Jako ilustrační příklad uvedl srovnání spotřeby pohonných hmot při využití blokové frézy a manuálního zakládání krmení (7 l nafty/krávu/rok) a při použití míchacího krmného vozu. Byly porovnávány 3 různé krmné dávky složené z 6 komponent - spotřeba nafty se zvýšila až na 60 l/krávu/rok. První systém je sice pro budoucnost nevhodný, ale na tomto příkladu Kowalewsky chtěl ilustrovat, že je třeba věnovat pozornost i počtu komponent, které se zařadí do směsné krmné dávky. Z důvodu nízké spotřeby energie je dobré preferovat vertikální míchací krmný vůz.
Další prostor pro úsporu energie je v oblasti dojení a chlazení mléka. Z celkové spotřeby elektrické energie na mléčné farmě často tyto dvě činnosti spotřebovávají až 60 %. Kowalevsky nedoporučuje investovat do naddimenzované techniky, ale zaměřit se na rychlé podojení a využití nastavení rychlosti resp. řízení počtu otáček vakuové pumpy. Kromě toho je možné díky zařazení předchladiče ušetřit až 50 % energie potřebné k ochlazení nadojeného mléka. U mléčné farmy s roční produkcí mléka ve výši 500 000 l může činit úspora až 800 €.
"In der Rinderhaltung lässt sich noch Energie sparen"
Zdroj: Agronavigator
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Sledujte TV APIC
Počasí
28.01.
3°C / 7°C
29.01.
0°C / 7°C
30.01.
0°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A