Nová metoda detekce zakázaného barviva Sudan
16.8.2005
Evropské i americké laboratoře čelí stále většímu náporu žádostí o testování potravin na přítomnost barviva Sudan, především ve worchesterské omáčce, která počátkem letošního roku zapříčinila dosud největší akci stahování potravin z trhu v britské historii. Worchesterská omáčka dodaná společností
Premiér Foods ze St. Albans, která byla součástí více než 600 známých potravinářských výrobků, musela být stažena z prodeje. Náklady vynaložené na tuto akci, zahrnující ztráty obchodníků, čas managementu a konzultantů, ale i poškození dobrého jména obchodní značky a další, dosáhly odhadem více než 200 mil. EUR. Dnešní komplexní potravinový řetězec představuje pro potravinářské firmy mnohem větší riziko kontaminace vyplývající z globálních zdrojů potravinářských ingrediencí. Barvivo Sudan I, používané ku příkladu k barvení rozpouštědel, olejů a benzinu, je na seznamu zakázaných barviv od roku 1995, a vzhledem k tomu, že je považováno za genotoxický karcinogen, je jeho přítomnost v jakémkoliv množství zakázána ve všech druzích potravin. Evropská komise informovala země exportující chilli, zejména Indii, již v červnu 2003, že veškeré dodávky pálivých chilli papriček a příslušných produktů z nich importované do EU pro lidskou spotřebu, musí být opatřeny analytickou zprávou potvrzující, že dodávka je zcela prosta barviva Sudan I. Nařízení EU bylo posléze rozšířeno i na barviva Sudan II, Sudan III a šarlatovou červeň (Sudan IV). Skutečnost, že se kontaminovaný chilli prášek dostal nepozorovaně do worcesterské omáčky, představuje nedostatek v testování v určitém místě potravního řetězce. Americká výzkumná a vývojová společnost The National Food Laboratory (NFL) vyvinula novou metodu testování přítomnosti barviva Sudan, a to jak v surovině, tzn. papričkách, kurkumě a pryskyřicích, tak v nejrůznějších směsích a zpracovaných produktech. Novou metodou lze detektovat všechny čtyři typy barviva Sudan v množství 0,01 ppm a různých vzorcích.
http://www.foodnavigator-usa.com/productnews/news.asp?id=61126&k=us-lab-develops
Zdroj: AgroNavigator
Autor: Agronavigátor
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
20.11.
-2°C / 4°C
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A