Přehled dioxinové krize Německo leden 2011
24.1.2011
Výrobce bionafty dodal mezi 2. 11. 2010 – 16. 12. 2010 směs mastných kyselin (MK) pro technické účely v celkovém množství 8 zásilek á 26t jednomu německému výrobci krmných tuků. Směs MK nebyla distribuována mimo Německo.
Jedna zásilka směsi MK byla laboratorně vyšetřena a prokázány dioxiny - všechny ostatní zásilky jsou tím pádem považovány za nebezpečné. Z (potenciálně) kontaminovaných MK bylo vyrobeno celkem 2 256t krmného tuku, který byl odeslán do 25 německých výroben kompletních krmných směsí (KKS). Zdroj kontaminace dioxiny není v současné době znám. Krmný tuk nebyl distribuován mimo Německo.
KKS byly použity pro krmení nosnic, skotu a prasat na 4 049 německých farmách v 11 ze 16 spolkových zemí ke dni 24. 1. jich je pod restrikcemi stále 589 ve 4 spolkových zemích. KKS byly mimo Německo distribuovány do rozmnožovacích chovů v Dánsku a Francii. Všechna hospodářství jsou pod restrikcemi. V jednom chovu utraceno 8 000 ks nosnic. Jiná opatření nebyla zatím oficiálně oznámena.
Z potravin byly v Německu prokázány nadlimitní hladiny dioxinů ve vejcích (31 nadlimitních vzorků z 174 odebraných), v mase nosnic (2 nadlimitní vzorky ze 6) a ve vepřovém mase (2 nadlimitní vzorky ze 102). V současné době se z trhu v Německu stahují vejce, u kterých byly prokázány dioxiny v nadlimitních množstvích a v ČR a Polsku bylo staženo vepřové maso, které pocházelo z hospodářství, které bylo později uzavřeno z důvodu podezření na krmení kontaminovanou krmnou směsí. Mimo Německo byly distribuovány 2 zásilky vajec (do Nizozemí, část zásilky pak odeslána do Spojeného království) a 3 zásilky výše zmíněného vepřového masa, 2 do ČR a jedna do Polska. Zásilka vepřového masa odeslaná do ČR z hospodářství, které bylo následně uzavřeno neboť zde byly použity kontaminované krmné směsi, byla vyšetřena a výsledky laboratorní analýzy neprokázlaly nadlimitní obsah dioxinů a zásilka byla uvolněna na trh. Laboratorní vyšetření vajec odeslaných do Nizozemska neprokázalo nadlimitní hladinu dioxinů, a pozastavené zásilky byly 10. 1. uvolněny na trh. V mléce a hovězím mase nebyly doposud dioxiny zvýšeny nad povolený limit. Německý Spolkový ústav pro analýzu rizika vydal prohlášení, že při takto krátkodobé konzumaci těchto nízkých dávek dioxinů nehrozí spotřebitelům žádné nebezpečí.
SVS ČR nařídila prověření všech zásilek z Německa a vyšetření vzorků vajec, drůbeže a vepřového masa z postižených spolkových zemí. Krajské veterinární správy zaslaly písemně na SVS informace o všech zásilkách výše uvedených komodit z Německa. Na telefonickou žádost ze SVS pak byly doposud odebrány vzorky vepřového masa (25 zásilek z toho zatím vyšetřeno 16), vajec (1 zásilka z toho 1 vyšetřena), drůbežího masa (3 zásilky z toho 3 vyšetřeny) a krůtího masa (2 zásilky z toho 2 vyšetřeny). Žádné z vyšetření doposud odebraných vzorků neprokázalo přítomnost PCB s dioxinovým účinkem ani dioxinů. Laboratorní vyšetření na dioxiny trvá minimálně 3 dny, výsledky dalších vyšetření zde budou průběžně zveřejňovány.
Situace v jiných členských státech EU
Podle informací z Evropské komise zatím nepřijaly příslušné orgány ostatních členských států EU žádná restriktivní opatření vůči Německu.
Dioxiny - obecná informace
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A