Britský výzkum zvyšování resistence včel vůči chorobám
17.2.2010
Vědci z university v Leedsu tvrdí, že vyšší počet a diversita samčích partnerů včelí matky by mohla pomoci chránit její potomstvo před chorobami.
Výzkumníci pracují na teorii, že důvodem, proč některé kolonie jsou zlikvidovány, přičemž některé zůstávají zdravé, by mohlo být snížení genetické diversity včelstev.
Jeden z možných důvodů nízké resistence je to, že množství a různost potenciálních partnerů pro matku se stává příliš nízkou na to, aby udržela genetickou diversitu a tudíž populace resistentní vůči chorobám.
Dr Bill Hughes z fakulty biologických věd na universitě v Leedsu řekl: Tím, že zajistíme, že včelí matky se spáří s dostatečně geneticky variabilními samci, můžeme být schopni zvýšit úroveň resistence a tak chránit populace našich včel před ataky chorob, například těch, které postihují včely ve Spojených státech. Z nabízených možností se včelí matky typicky budou pářit v několika minutách až s dvanácti různými samčími partnery a některé s více než dvaceti.
Vědci z Leedsu budou zkoumat otázku genetické resistence studováním reakcí včel na běžnou parazitickou houbu zvanou Ascosphaera apis - původce onemocnění zvápenatění plodu, za pozorně kontrolovaných laboratorních podmínek.
Tato houba, již nalezená ve většině britských včelstev infikuje a likviduje larvy a dodává jim vápenatý vzhled. Jednotlivé larvy hynou, ale parazit jen zřídka likviduje celou kolonii. V roce 2008 byly průměrné ztráty kolonií včel ve Spojených státech 35 %.
Tento projekt, který byl financován částkou pouze 500 000 liber od organizace Natural Environment Research Council, má trvat tři roky.
Horticulture Week, 2009, 25 September, s. 28
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem