Farmáři hlásí nejhorší výsledky od vstupu do EU

16.2.2010

Farmáři lomí rukama nad propadem hospodaření, rychle ztrácejícího šanci na na zlepšení.
Farmáři za rok 2009 hlásí nejhorší výsledky s propadem tržeb 20 miliard korun od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Poslední informace Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR mimo jiné uvádějí, že loni v zemědělství přišlo o práci osm tisíc lidí. Jak se ještě nedávno zemědělci bránili hovořit o konci hospodaření, teď nepokrytě dávají najevo, že konec hospodaření klepe na dveře, pokud zemědělcům vláda nepomůže.
Na všem se prodělává
Ředitel jihlavské okresní agrární komory Vlastimil Vaněk Deníku potvrdil, že odchod tisíců lidí na úřady práce má na svědomí obrovský propad zisku v zemědělství. „Na co sáhneme, na tom proděláváme od brambor přes mléko po obilí. Za pšenici se platí 2700 korun za tunu a v dobrých dobách se v únoru prodávala za sedm tisíc. Zatím jsem svoje lidi nepropustil, ale asi na konci zimy pošlu na úřad práce tak pět lidí, počítám,“ zareagoval na dotaz majitel farmy Suchá u Jihlavy Jaroslav Kreuz.
„Zemědělci pomáhali obcím přes zimu s prohrnovat silnice traktory. Podniky už dnes traktoristy propouští, protože jsou ve ztrátě,“ doplnil Vlastimil Vaněk.
Vládu to nezajímá
Představitel mlékárenské firmy z Jihlavska nechtěl uvést jméno. „ Zemědělci po nás chtějí přidat peníze a obchodní řetězce chtějí ubrat na ceně výkupu mléka a výrobků z něj. Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny. Při jednání s řetězci na vás šéfové ječí, že musíte o tři pět procent slevit. Naši vládu to v nejmenším nezajímá,“ rozhořčil se šéf mlékárny.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského ceny zemědělské produkce klesly pod úroveň roku 1993. „Dnes není komodita, která by nebyla ztrátová. Třeba cena krmného obilí klesla na 1800 korun za tunu. Vedle padajících stavů dojnic, prasat a drůbeže se snižuje výměra osevníchploch, zvyšují se zábory té nejúrodnější půdy a rostou neobdělávané plochy,“ v kostce shrnul Vlastimil Vaněk.
Společnost Dobrosev dostává za mléko o třetinu méně, než zaplatí za výrobní náklady. „Nemáme šanci pokračovat. Když s tím vláda nic neudělá, zemědělství skončí,“ tvrdí předseda představenstva Dobrosevu Josef Nepraš.
Zdroj: Denik.cz, 15.02.2010
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

28.11.
Počasí na den 28.11.
3°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A