Jaký dietní nápoj vybrat?
14.1.2010
Pokud telata onemocní průjmovým onemocněním, měl by jim být co nejrychleji aplikován tzv. komplexní rehydratační nápoj. Jedině tak je šance zkrátit celkovou dobu onemocnění, uvedl profesor Martin Kaske z Vysoké školy veterinární v Hannoveru.
Komplexní rehydratační nápoje by měly na rozdíl od standardních rehydratačních roztoků vyrovnat v organismu nemocných zvířat nejenom ztráty tekutin, elektrolytů a pufrů, ale také ztráty energie. Kromě toho ovlivňují pozitivně mj. mikroflóru střevního traktu, snižují kontaminaci organismu toxiny a ochraňují střevní sliznici. Při použití standardních rehydratačních nápojů trvá podstatně déle než mají zvířata opět normální výkaly.
V průběhu prvního dne průjmového onemocnění se doporučuje aplikovat postiženým zvířatům třikrát dva litry komplexního dietního nápoje a úplně vynechat mléčný nápoj. Od druhého dne pak by měla být postiženým zvířatům podávána kombinace mléka s dietním nápojem v poměru (50:50).
Ani v případě výskytu těžkých, dlouhotrvajících průjmů by nemělo být zastaveno podávání komplexních dietních nápojů zejména z důvodu nechutenství zvířat vyvolaného acidózou. Eliminaci následných nevratných poškození zdravotního stavu telat je pak nutné zabránit např. infuzemi.
Welche Diättränke wählen?
Top Agrar, 2009, č. 11, s. R 33
Zdroj: Agronavigáror,
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem