Volné ustájení dojnicím svědčí
11.1.2010
Dojnice ve volných stájích mají výrazně delší produkční výkonnost v porovnání s dojnicemi z vazných stájí. To je výsledek analýzy Bavorského zemského zemědělského ústavu (LfL) se sídlem v Grubu, v jejímž rámci bylo hodnoceno celkem 15 083 krav plemene braunvieh a 84 263 krav plemene fleckvieh. Plemenice strakatého skotu produkovaly mléko ve stádech v průměru o 100 dní déle než jejich vrstevnice ustájené ve vazných stájích. U plemene braunvieh činil rozdíl přibližně 60 dní.
Vědci se domnívají, že možnost pohybu a možnost navázat vzájemné sociální kontakty mezi dojnicemi ve volných stájích přispívají ke zlepšeníjejich zdravotního stavu a vedou k vyššímu komfortu.
Vědci ale také prokázali, že dlouhověkost dojnic obou plemen se stoupající velikostí trupu (výška v kohoutku a v kříži a hloubka trupu) klesá a to nezávisle na způsobu chovu. Tento negativní vztah byl dokonce výrazněji vyjádřen ve volných stájích. Nevýhody spojené s extrémní velikostí těla není bohužel možné eliminovat výhodami volného ustájení.
U plemene braunvieh byl negativní vztah mezi velikostí trupu a produkční dlouhověkostí ještě výraznější než u plemene fleckvieh. U tohoto plemene se výška v kohoutku u cca 90 % prvotelek pohybovala v rozmezí od 134 do 145 cm. Rozdíl ve výšce v kohoutku se odrazil ve zkrácení produkční dlouhověkosti o 110 dní. Hloubka trupu dojnic plemene braunvieh kolísala mezi 76 až 85 cm. Rozdíl mezi těmito dvěma extrémními hodnotami se promítl ve zkrácení produkční dlouhověkosti v řádu 135 dní.
U fleckvieh se výška v kohoutku pohybovala mezi 135 a 146 cm a hloubka trupu mezi 75 a 84 cm. Rozdíly v délce setrvání plemenic ve stádě činily mezi extrémními hodnotami výšky v kohoutku 40 dní a 60 dní mezi krajními hodnotami hloubky trupu.
Protože není možné zvířata selektovat na základě slabého vzájemnému vztahu mezi tělesnou velikostí a výší mléčné užitkovosti, ale podle velikosti, vědci počítají s tím, že bude do budoucna docházet k dalšímu zkrácení celkové doby, po kterou budou plemenice obou plemen setrvávat v produkčních stádech.
100 Täge längere Nutzungsdauer im Laufstall
Top Agrar, 2009, č. 12, s. R 25
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC
Regionální potravina

Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko

Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován


Novinky
26.3.2025
Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.
» více
Sledujte TV APIC

Počasí
04.04.

5°C / 16°C
05.04.

5°C / 13°C
06.04.

-2°C / 4°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A