EU na Radě ministrů nedosáhla konsensu, mléčná krize se prohlubuje

15.9.2009

Ministři zemědělství členských států EU se sešli 7. září v Bruselu, aby diskutovali především o situaci na evropském trhu s mlékem a možných politických řešeních dlouhotrvající krize.
Švédské předsednictví tak promptně reaguje ihned po konci prázdnin na prohlubující se agonii, kterou ministr zemědělství Švédska Eskil Erlandsson navzdory svému liberálnímu přístupu označil za velice závažnou. Ministrům závažnost situace znovu připomněli belgičtí farmáři, kteří demonstrovali v ulicích Bruselu a před budovou Rady ministrů.
Evropská komise oficiálně představila svoje Sdělení o situaci na trhu s mlékem v roce 2009tak, jak ji to přikázali nejvyšší představitelé států EU v červnu tohoto roku a tak, jak ji Komise zveřejnila na konci července, včetně doporučení možných opatření. Podrobnosti již byly dříve popsány v příspěvku « Celoevropská krize v sektoru mléka » zveřejněném na portálu APIC. Komisařka pro zemědělství, Mariann Fisher Boelová neopomněla připomenout, že na posledním srpnovém jednání Řídícího výboru, který sdružuje vládní experty zemí EU v oblasti mléka a trhu, bylo poukázáno na jisté zlepšení cen mléka, především na trhu « spot » a také u sušeného mléka na světových trzích (export z Nového Zélandu). Přesto zůstávají ceny na historickém minimu.
Další debata probíhala na základě dotazníku připraveného švédským předsednictvím koncem července. Dotazník obsahoval tři otázky zaměřené na analýzu současné situace v mléčném sektoru, na možná opatření k odvrácení krize ve výrobě mléka a na možnosti zlepšení fungování potravinového řetězce.
Dále pak Komise informovala ministry o práci a závěrečné zprávě Skupiny na vysoké úrovni pro konkurenceschopnost zemědělsko-potravinářského průmyslu, která byla ustanovena v roce 2008. V závěrečné zprávě skupiny bylo formulováno 30 doporučení a harmonogram jejich uvedení v praxi. Opatření jsou krátkodobého, střednědobého a dlouhodobého charakteru. Pro prvovýrobce se zdá být zásadní otázka, která je obsažena v doporučení č. 14 a 15., tj. problematika tvorby cen potravin, smluvních ujednání, posilování role sdružování prvovýrobců a vypracování evropského kodexu chování v potravinovém řetězci.
Více na: http://www.agris.cz/detail.php?id=164447&iSub=518
Zdroj: agris, 9.9.2009
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

28.11.
Počasí na den 28.11.
3°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A