Podestýlka ze slaměných pelet
4.8.2009
Slaměné pelety jako alternativní typ podestýlky v chovu dojnic testoval německý chovatel na své farmě ve Warpe u Nienburgu (Dolní Sasko). V průběhu procesu peletování dochází ke hygienizaci slámy, čímž odpadá nutnost jejího dalšího ošetření vápnem. Až trojnásobně se také během zpracování slámy zvyšuje její schopnost nasávat vlhkost. Po peletování jsou pelety granulovány (průměrná velikost granulátu se pohybuje mezi 4 až 5 mm), takže dojnicím poskytují vysoký komfort ležení. Snadno a rychle se proto tento materiál nastýlá do boxů.
Předností slaměných pelet je také velmi nízká prašnost. „Lože z granulátu je velmi měkké a dobře se čistí“, uvedl Heinz-Konrad Derboven. Otestovat slaměné pelety se rozhodl proto, že již 20 let podestýlal dojnice dřevěnou moučkou a její množství na metr čtverečný orné půdy prostřednictvím rozmetané kejdy již dosáhlo 2 kg a mělo negativní vliv na zpracování půdy a zvyšovalo její kyselost. Dalším důvodem byla plánovaná výstavba bioplynové stanice. Lignin obsažený v kejdě by se jen velmi obtížně ve fermentoru odbourával. Sláma je k tomuto účelu mnohem vhodnější. Slaměné pelety jsou velmi lehké a proto se s nimi snadno manipuluje. Jejich další významnou předností je, že krávy měly nejenom čistá vemena, ale byly i celkově čistší.
Pellets für die Boxen
DLZ, 2009, č. 6, s. 114 – 115
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A