Telata odchovávat ve skupinách
27.7.2009
Skupinový chov telat může být smysluplný již od prvního dne života, jak dokládají výsledky výzkumu Poradního centra KuhPlan se sídlem v Sasku (Německo).
V rámci výzkumu byla 82 telata bezprostředně po porodu umístěna do skupinového boxu a po napojení kolostrem druhý den převedena na příjem mléka z krmných automatů. Telata dostávala v průběhu prvních pěti dnů pouze okyselené, nepasterované směsné kolostrum. Převádění na mléčnou krmnou náhražku (MAT, 8 až 9 l za den) trvalo tři dny. Telata z kontrolní skupiny (81 tele) byla v prvním týdnu života umístěna v individuálních boxech a dostávala dvakrát denně 3 litry směsného kolostra. Poté byla převedena do skupinového chovu s krmnými automaty a dostávala výhradně mléčnou krmnou náhražku v dávce 8 litrů.
Výsledky: Po 14 dnech převýšily průměrné přírůstky ve skupině pokusných telat dvojnásobně přírůstky telat kontrolních. Na konci období mléčné výživy převýšila hmotnost pokusných telat o 2,9 kg hmotnost telat kontrolních, ale rozdíl již nebyl signifikantní.
Ani rozdíly ve ztrátách telat nebyly mezi oběma skupinami signifikantní. Počet onemocnění byl v obou skupinách stejný, ale počet nemocných telat byl vyšší v pokusné skupině. V kontrolní skupině onemocnělo sice signifikantně méně telat, ale zato tato telata byla chorobami postižena opakovaně (více následných onemocnění).
V průměru přijala pokusná telata v průběhu prvních 14 dní pouze o 9 litrů nápoje více než tomu bylo u kontrolních telat. Rozdíl vznikl výhradně v průběhu prvního týdne života telat během příjmu směsného kolostra. Pozoruhodný byl rozdíl ve využití krmiva: na litr nápoje u pokusných telat připadl přírůstek 52 g, u kontrolních pouze 28 g.
Závěr: Umístění telat do skupinového chovu je smysluplné již od prvního dne jejich života. Vedle fyziologických aspektů je to zajímavé i z pohledu ekonomického, protože tento způsob odchovu telat je méně náročný na ustajovací plochu na jeden kus a odpadají investiční náklady na pořízení individuálních boxů. Kromě toho je možné doplňkovým zkrmováním směsného kolostra zredukovat spotřebu mléčných krmných náhražek.
Kälber sofort in Gruppen halten
Top Agrar, 2009, č. 6, s. R 30
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A