Brusel zkoumá, zda obchodní řetězce nezneužívají své síly

23.7.2009

Týká se to především trhu s mlékem, kde si již delší dobu producenti stěžují, že jim prodejci nabízejí likvidační výkupní ceny. EK to uvedla v dnes zveřejněné analýze trhu s mlékem.

Poslední krok komise je tak v souladu s neoficiálními informacemi, že by se EK mohla začít zajímat o marže obchodníků. Tlačí ji k tomu hned několik členských států EU, kterým se nelíbí především právě nízké výkupní ceny mléka.

"Jestliže komise přijde na to, že na trhu nefunguje hospodářská soutěž, nebude váhat využít všech svých pravomocí. Národní úřady, které hlídají hospodářskou soutěž, přitom mají podobné pravomoci a musí hrát důležitou roli v uplatňování práva hospodářské soutěže," pohrozila komise v analýze.

Krok Evropské komise dnes přivítal Zemědělský svaz České republiky, který chování obchodních řetězců dlouhodobě kritizuje. "Nicméně musíme konstatovat, že postup evropských orgánů je velmi nepružný. Tato analýza již měla dávno existovat," řekl dnes ČTK jeho tajemník Martin Pýcha.

Komise podle Pýchy dlouho nereagovala na volání zemědělských a potravinářských organizací a začala se problematikou obchodních řetězců zabývat až poté, co k tomu byla vyzvána Evropským parlamentem. "Chování obchodních řetězců má likvidační dopad na zpracovatele a zemědělce," uvedl Pýcha.

Komise však zatím žádný konkrétní zásah proti chování obchodní řetězců neuvedla, ale dala najevo, že počítá s možným vznikem celoevropského systému, který by monitoroval ceny potravin. Ten by měl nejen srovnávat ceny v jednotlivých státech, ale měl by shromažďovat i informace o producentech, zpracovatelích a obchodních řetězcích. "Mělo by to pokrýt všechny sektory, nejen mlékárenský," uvedla EK.

Do doby než komise prozkoumá praktiky obchodních řetězců si však producenti mléka budou muset vystačit se současnou podporou, protože Brusel v čerstvé analýze příliš mnoho nových opatření nenavrhuje. Farmáři mohou nyní využít intervenčních nákupů, podpory soukromého skladování a v některých případech i vývozních dotací. Komise dnes navíc potvrdila, že nijak nehodlá "hýbat" s kvótami na mléko, které se mají každoročně nadále zvyšovat o procento ročně až do roku 2015, kdy mají být úplně zrušeny. Zemědělci si sice přáli jejich snížení, což by údajně vedlo k růstu výkupních cen, ale EU to již několikrát odmítla.

Komise nicméně přece jen několik opatření nakonec navrhla. Členské státy budou moci platit zemědělcům až 70 procent přímých plateb od 16. října namísto původně platného 1. prosince. Státy navíc budou moct pomoci půjčkami mlékárenským producentům, kteří se ocitnou v platební neschopnosti. Výše jednotlivých půjček by neměla přesáhnout 500.000 eur (zhruba 13 milionů korun), což je částka, která podle pravidel o státní pomoci nepodléhá schválení Evropskou komisí.

Situace na trhu s mlékem se zhoršila v posledních 12 měsících. Po rekordním růstu cen v roce 2007 nastal prudký propad, který přivedl některé farmáře na hranu existence. Výkupní ceny mléka přitom klesly ze 30 až 40 centů za litr (7,80 až 10,40 Kč) až na průměrných 24 centů za litr (6,24 Kč), přičemž mnoho producentů nedostává více než 20 centů za litr (5,20 Kč).

Obchodníci v tuzemsku prý ročně inkasují na maržích za potraviny až 75 miliard korun, přičemž jejich přirážka se u některých zemědělských komodit může vyšplhat i na několikanásobek farmářské ceny, uvedl již dříve Zemědělský svaz. Na stále rostoucí marže obchodníků na úkor potravinářů a výrobců si dlouhodobě stěžují také další organizace z oboru.

Obchodníci ale tvrdí, že jejich marže za potraviny jsou výrazně nižší, než jak odhaduje svaz. Obchodní řetězce z marží financují provoz prodejen a je do nich zahrnut i jejich zisk.

Podle loňských odhadů Agrární komory (AK) navíc obchodní řetězce v Česku inkasovaly od svých dodavatelů na poplatcích ročně kolem 30 miliard korun. Poplatky vybírají například za zařazení zboží do své nabídky či jeho umístění na atraktivní místa v prodejně. Vybírání poplatků stejně jako sílící tlak na snižování dodavatelských cen dlouhodobě kritizuje také Potravinářská komora.

Autor: ČTK; www.ctk.cz; převzato ze serveru Finančních Novin

Zdroj: www.holstein.cz
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

28.11.
Počasí na den 28.11.
3°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A