Žaloba místo solidarity

21.7.2009

Obě organizace podle něj lživě napadají marže supermarketů. Opak se děje v zahraničí, kde řetězce založili fond solidarity a už do něj dávají na zmírnění prodělků chovatelů dojnic první miliony eur.

Průhlednost cenové tvorby
Doporučení expertní skupiny v Evropské unii, která se věnuje potravinovému řetězci, zní: Je nutné prohloubit průhlednost cenové tvorby v těchto řetězcích. Další doporučení se soustředilo na zjednodušení obchodních vztahů, sociální dialog a společný etický kodex, který by byl platný pro celou unii. Zemědělský svaz Anglie - NFU dokonce navrhuje i zřízení funkce ombudsmana pro supermarkety.

Dva eurocenty farmářům z fondu řetězců
V Belgii nyní platí maloobchodní řetězce 14 eurocentů za každý litr mléka do nového fondu, z kterého dostávají dvě procenta producenti mléka jako přilepšení k farmářské ceně. Dohoda byla uzavřena mezi Boerenbondem, FWA a maloobchodními řetězci – FEDIS zatím na dobu šesti měsíců s tím, že částka bude odváděna a řízena Intervenčním belgickým fondem. Tento fond by měl v nastávajícím období šesti měsíců dosáhnout výše asi 33,3 milionu eur, z nichž budou každé dva centy vydané na litr mléka vyčleněny pro producenty. Tato fakta jen navazují na článek Stanislava Jaše, pracovníka evropské nevládní zemědělské organizace COPA/COGECA, zveřejněného v minulém čísle Zemědělce na stránce Agrární komory ČR. K němu jako určitý „dovětek“ poslal Stanislav Jaš další pokračování o tlaku zahraničních farmářů na spravedlivé řešení cen mléka v celém potravinovém řetězci, od producenta přes zpracovatelský průmysl až po obchod. Podle jeho informace se totiž spojili němečtí a francouzští producenti mléka v jeden šik a zaslali zemědělské komisařce Marianne Fischerové Boelové dopis s určitými ultimativními prvky.

„Opětovné spojenectví Německa a Francie v otázce mléčné politiky nebylo navázáno jen tímto jednoznačným dopisem, ale i zahájením práce expertních skupin složených ze zástupců obou ministerstev. Skupiny se schází v pravidelných intervalech a mají za cíl mimo jiné připravit politické cíle budoucí mléčné politiky EU po roce 2015. Na nevládní úrovni došlo rovněž k vytvoření pracovního týmu složeného ze zástupců francouzské FNSEA a německé DBV,“ vysvětluje ještě v průvodním dopise Agrární komoře ČR Stanislav Jaš.

Zdroj: AK ČR
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

28.11.
Počasí na den 28.11.
3°C / 6°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A