Většinou to nejde bez vakcinace proti mykoplazmám

17.7.2009

Každé další očkování selat s sebou nese práci navíc a stojí peníze – peníze, kterých se většině chovatelů prasnic v posledních letech nedostává. Proto je pochopitelné, že se mnoho producentů selat rozhodlo přehodnotit svůj zavedený vakcinační režim. Protože se velmi osvědčila vakcinace proti cirkovirům, která dokázala stabilizovat zdravotní stav ve stádech, rozhodli se někteří němečtí chovatelé přestat očkovat proti mykoplazmám, protože již roky neměli problémy s výskytem enzootických pneumonií (chřipka selat), vyvolaných Mycoplasma hyopneumoniae. Ze začátku se zdálo, že to bylo správné rozhodnutí, ale po čase začal trápit stále více zvířat ve střední fázi výkrmu a v dokrmu suchý kašel a také příjem krmiva se významně snížil. Některá zvířata dokonce musela být léčena antibiotiky díky počínajícímu zánětu plic. Mladší, 10 a 16 týdnů stará prasátka byla bez obtíží.    
 
Riziko, že se původce Mycoplasma hyopneumoniae po ukončení celé roky trvající vakcinace selat opět začne masivně množit a povede k manifestaci klinických symptomů onemocnění je v mnoha stádech velmi vysoké. Protože vakcinace může sice zabránit následkům infekce jako jsou změny na plicích a snížení užitkovosti, nemůže ale zabránit infekci samotné. Pod pláštíkem vakcinace kolují choroboplodné zárodky i nadále v početních stavech prasat, aniž by způsobily v chovech vážnější škody.
 
Zda a v jakém měřítku původce v početním stavu cirkuluje, je možné odhadnout na základě vyšetření krevních vzorků: ve stádech prasnic, ve kterých Mycoplasma hyopneumoniae neustále koluje, je zpravidla velká část prasniček, ale také mnoho starších prasnic sérologicky pozitivních. Běhouni do 18. týdne věku bývají sérologicky negativní, protože tvorba protilátek proti mykoplazmám se vyvíjí velmi pomalu.
 
Některá selata se tak po narození během kojení od svých matek mohou infikovat. Po odstavu a ve výkrmu se následně mohou tyto zárodky přenést na další zvířata. A počet infikovaných prasat resp. narůstající vylučování zárodků z jejich organismu zvyšuje riziko, že se bude onemocnění znova rozšiřovat.
 
Mykoplasmen: Meist geht´s nicht ohne Impfung
Top Agrar, č. 6, s. S 8 - 10            
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Slintavka a kulhavka - aktuální informace

26.3.2025

Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.04.
Počasí na den 18.04.
11°C / 18°C

19.04.
Počasí na den 19.04.
9°C / 18°C

20.04.
Počasí na den 20.04.
10°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A