Rizikové faktory chorob paznehtů
15.7.2009
Vlivy působící na onemocnění paznehtů u dojnic jsou v volných boxových a vazných stájích odlišné. Američtí vědci zkoumali rizikové faktory určující četnost výskytu sedmi chorob paznehtů ve volných boxových a vazných stájích. Pět odborníků na péči o paznehty zaznamenávalo onemocnění paznehtů u všech krav, které měli v péči. V jednotlivých stádech krav hodnotili rizikové faktory prostřednictvím speciálního dotazníku. Byl zjištěn výskyt těchto nemocí: choroba mortellaro (dermatitis digitalis), vředy na nášlapné ploše paznehtu, záněty mezipaznehtí, záněty bílé linie, tylom (zbytnění mezipaznehtního vaziva), krvácení z paznehtů, separace paznehtu.
Výsledky: Ve volné stáji mělo častější používání shrnovače 2,2 až 2,4krát větší negativní vliv na výskyt vředů na nášlapné ploše paznehtu. Pravidelné ošetření paznehtů v létě nebo na podzim mělo 0,2krát větší negativní vliv vzhledem k výskytu dermatitis digitalis v porovnání s provedením úpravy paznehtů na jaře nebo v zimě. Pozitivní vliv na výskyt mezipaznehtního fibromu ve volných stájích měla výška podestýlky v lehacích boxech, která se pohybovala od 2,5 až do 7,5 cm v porovnání s méně nebo více podestlanými boxy (0,4krát). Ošetření paznehtů u jalovic před otelením měl pozitivní vliv na výskyt zánětu v oblasti bílé čáry (0,1krát).
Ve vazných stájích byly detekovány výhradně negativní faktory. Např. pravidelné sprchování paznehtů mělo negativní vliv na výskyt onemocnění dermatitis digitalis. Možnost celoročního výběru v porovnání se sezónním výběhem měl také zhoršující vliv na výskyt choroby mortellaro, tvorbu mezipaznehtních fibromů a separace paznehtní stěny a chodidla v místě bílé čáry. Špatně působila také velikost stáda (ve velkých stádech byl detekován trojnásobný výskyt mezipaznehtních fibromů, pravidelné sprchování paznehtů vedlo ke zdvojnásobení výskytu dermatitis digitalis a podestýlání dojnic dřevní hmotou dokonce zvyšovalo výskyt mezipaznehtních fibromů 6,5krát v porovnání s vlivem slaměné podestýlky na zdravotní stav paznehtů.
Více informací je k dispozici na internetové adrese http://jds.org
Risikofaktoren von Klauenkrankheit
Primus, 2009, č. 6, s. 18
Zdroj: Agronavigáror,
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
21.11.
-4°C / 1°C
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A