Ministři EU chtějí řešit rozdílné platby
3.6.2009
Ministři zemědělství Evropské unie se dnes v Brně zavázali, že se budou zabývat rozdílnou úrovní zemědělských dotací mezi jednotlivými členskými státy EU. Agroveb o tom informovalo české předsednictví unie. Zatím platí, že farmáři ze států, které do unie vstoupily po roce 2004, dostávají méně peněz než státy, které jsou členy evropského společenství delší dobu.
Budoucí podoba přímých plateb, jejich jednodušší systém, rovnoměrnější rozdělení, a tím i férovější konkurenční prostředí na jednotném trhu, byla předmětem jednání evropských ministrů a zástupců odborníků na agrární problematiku. Neformální rada pro zemědělství a rybářství v Brně přinesla nejen shodu nad důležitostí systému přímých plateb, ale i nově vytvářet Společnou zemědělskou politiku po roce 2013. Ministři se dále zavázali podrobně se zabývat nestejnou úrovní plateb u členských států EU.
„Ministři a vedoucí všech delegací se shodli na nutnosti hledat možnosti zefektivnění modelu Společné zemědělské politiky po roce 2013 a v souladu s tím hledat model přímých plateb, který by byl jednoduchý, dostatečně flexibilní a především obhajitelný před veřejností – daňovými poplatníky,“ shrnuje ministr zemědělství Jakub Šebesta.
Ministři dále konstatovali, že by v budoucnu měly být přímé platby posuzovány ve vazbě na tržní nástroje a prostředky vynakládané na rozvoj venkova a měly by se s těmito nástroji vhodně doplňovat.
Zvláštní pozornost si podle řady delegátů zaslouží rovněž otázka budoucího cílení přímých plateb. Toto zaměření by mělo vhodně reagovat na sílící poptávku evropských občanů po poskytování takzvaných public goods, veřejných statků, jakými jsou například tvorba a udržování krajiny, ochrana půdy nebo vodní management.
„Úroveň přímých plateb je v jednotlivých regionech EU negativně ovlivněna rozdílným historickým obdobím, kdy byly tyto platby na základě produkčních ukazatelů vypočítávány. Tato disproporce činí už teď a zejména pak po roce 2013 bude činit, systém přímých plateb málo věrohodným a obtížně obhajitelným,“ vysvětluje 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Ministři se shodli, že otázka systému přímých plateb je velmi komplexní. Hledání možností jeho zefektivnění, při zohlednění specifických potřeb některých sektorů, by proto představoval významný příspěvek ke zjednodušení a zefektivnění celé Společné zemědělské politiky.
„Ministři potvrdili závazek podrobně prozkoumat možnosti rozvoje systému přímých plateb a posoudit odlišnou úroveň přímých plateb u členských států po roce 2013, takže priorita předsednictví byla naplněna,“ uzavírá ministr Šebesta.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
28.11.
3°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A