Předsednictví chce prosadit dojednání strategie OSN pro trvale udržitelný rozvoj zemědělství do roku 2017
17.5.2009
Aktuálně delegaci vedenou ministrem zemědělství ČR Jakubem Šebestou čeká jednání se zeměmi JUSCANZ, tedy Japonskem, USA, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem, jejichž podpora by měla přispět k dojednání politického dokumentu. Hlavními tématy je trvale udržitelné zemědělství, produkce biopaliv a potravinová bezpečnost, dále důraz na sociálně-ekonomický rozvoj venkovských oblastí, nakládání s vodou jako součást strategie trvale udržitelného rozvoje, organická produkce potravin. Aktuálním tématem je také sdílení nejnovějších vědeckých poznatků například v oblasti odrůd a plodin odolných proti suchu nebo v otázce boje proti škůdcům. Do strategie udržitelného zemědělství spadají také monitorovací programy na omezování rizik farmářů, venkovských komunit i spotřebitelů.
Na dnešním 17. zasedání CSD-17, kde za EU hovořil ministr Šebesta, zdůraznil, že zemědělství musí být udržitelné, aby byl dlouhodobě zajištěn celosvětový dostatek potravin a také jejich kvalita a bezpečnost. „Je nezbytné zajistit udržitelné nakládání s přírodními zdroji, využívat metody hospodaření šetrnější k životnímu prostředí, včetně ekologického zemědělství. Světové společenství musí zajistit udržitelnou výrobu biopaliv a stanovit účinný rámec pro držbu půdy, její užívání a hospodaření s ní“. Ministr Šebesta dále řekl, že „nejlepší způsob, jak posílit odolnost ekosystémů vůči neodvratným dopadům ekologických změn, je přijmout udržitelné systémy zemědělských metod, šetření vodními zdroji, ochrana půdy a energeticky šetrné výrobní metody. Tímto způsobem můžeme přispět k adaptaci na změny klimatu a ke zmírnění jejích dopadů, a zároveň i k dlouhodobému zajišťování potravin“.
V další části své hlavní řeči k účastníkům zasedání v sídle OSN český ministr zdůraznil, že: „v oblasti rozvoje venkova je nezbytné podporovat nezemědělské činnosti, abychom diversifikovali venkovské ekonomiky a zlepšili kvalitu života ve venkovských oblastech. Ruku v ruce s vyváženým rozvojem venkova je třeba prosazovat udržitelné hospodaření v lesích a udržitelná turistika“. V souvislosti s tématem Afriky vyjádřil ministr Šebesta stanovisko EU výstižně, když řekl: „Potřebujeme vymýtit chudobu a hlad. Afrika a její zemědělství si proto žádá prvořadou pozornost mezinárodního společenství. Investice do afrického zemědělství musí být založeny na udržitelnosti, je nezbytné zlepšovat přístup k existujícím trhům a rozvíjet nové trhy pro zemědělské výrobky Afriky s přidanou hodnotou. EU bude pokračovat v intenzivní spolupráci s Afrikou především prostřednictvím Společného strategického partnerství Afriky a EU“.
Počínaje rokem 2004 pracuje CSD ve dvouletých implementačních cyklech, přičemž každý cyklus je věnován vybraným tématům uvedeným ve víceletém programu práce CSD pro období 2004 – 2017. První rok (hodnotící) každého cyklu je vždy věnován analýze a hodnocení dosaženého pokroku ve vybraných tématech. Druhý rok (politický) je věnován politickému procesu pro stejná témata a projednávání příslušných rozhodnutí na zasedání CSD. Vlastnímu zasedání CSD v politickém roce předchází Mezivládní přípravné zasedání (Intergovernmental Preparatory Meeting, IPM). V současném cyklu (2008 – 2009) právě probíhá politický rok, který je v těchto dnech završován 17. zasedáním Komise OSN pro udržitelný rozvoj. Tématy cyklu CSD-16/17 jsou: zemědělství, rozvoj venkova, půda, sucho, desertifikace a Afrika, včetně vazeb mezi tématy a průřezových témat.
Přestože vyjednávání o konečné podobě dokumentu „Sdílená vize“ jsou mimořádně složitá, ministr Šebesta ocenil jménem EU dosavadní práci českých vyjednávačů.
Komise OSN pro udržitelný rozvoj (United Nations Commission on Sustainable Development, CSD) vznikla v prosinci 1992 za účelem zajištění efektivního plnění závěrů přijatých na druhém „Summitu země“ (United Nations Conference on Environment and Development UNCED Rio de Janeiro 1992). Posláním CSD je zejména posuzovat pokrok na mezinárodní, regionální a národní úrovni v implementaci doporučení a závazků obsažených v dokumentech vzešlých z UNCED (především: Agenda 21, Deklarace z Ria a Zásady udržitelného rozvoje lesů, Johannesburský implementační plán), rozpracovat politické směrnice pro další aktivity k pokračování UNCED, prosazovat dialog a budovat partnerství pro udržitelný rozvoj s vládami, mezinárodním společenstvím a hlavními zájmovými skupinami zmiňovanými v Agendě 21 jako klíčovými aktéry, kteří hrají hlavní úlohu v implementaci cílů udržitelného rozvoje.
Hugo Roldán
ředitel odboru komunikace MZe
OSN, New York
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
28.11.
3°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A