Otevřený dopis ministrovi Gandalovičovi
7.5.2009
Věc: Společné stanovisko Krajské agrární komory kraje Vysočina a Krajské rady Zemědělského svazu ČR kraje Vysočina k práci ministra zemědělství a jeho přístupu k řešení problematiky agrárně potravinářského resortu ČR
Vážený pane ministře,
dlouhodobě sledujeme Vaše mediální výstupy, které nás přesvědčily, že nehájíte naše zájmy. To, co jste však předvedl v souvislosti s našimi demonstracemi dne 29. dubna, které byly součástí velké evropské akce a které byly v podstatě aktem našeho zoufalství, přesáhlo všechny meze.
Jako příklad uvádíme Vaše vyjádření v ČT 24, kdy jste na otázku moderátorky k možnosti zvážení minimální ceny mléka, tak jak je tomu třeba u cukrovky či bramborového škrobu, mimo jiné řekl: „Musíme si uvědomit, a chtěl bych aby si to uvědomili především diváci, že by to byly další peníze z jejich daní, které by byly vynakládány na to, aby se vykupovalo mléko od zemědělců a stát by toto všechno organizoval.“
Ptáme se Vás – proč lžete, proč matete diváky? Vy nevíte, že mezi farmářskou cenou cca 6 Kč/l a spotřebitelskou cca 15 Kč/l je dostatečný prostor na to, aby farmář dostal takovou cenu, aby mohl žít a spotřebitel nezaplatil ani haléř navíc? Co s tím mají co společného daňoví poplatníci?
Dále v uvedeném pořadu k našemu požadavku minimální ceny mléka tvrdíte: „Tento požadavek jde naprosto opačným směrem než jakým se rozhodlo 27 států EU jít a to je postupná liberalizace na trhu s mlékem, ukazuje se, že právě naopak ta regulace a zavádění různých minimálních cen vedly v minulosti k různým disproporcím na trhu.“ I toto Vaše tvrzení není pravdivé. Státy EU 27 jsou v názorech na liberalizaci trhu s mlékem rozdělené.
Například Ilsa Aigner, spolková ministryně zemědělství Německa se k této problematice aktuálně vyjádřila následovně: „V našich požadavcích na podporu sázíme proto v prvé řadě na regulaci trhu a na oživení poptávky v řadě druhé. Více mléka pro trh na základě zvýšení kvót je účelné jen tehdy, může-li se vůbec prodat. Průzkum trhu by se tedy neměl ponejprv uskutečnit teprve v roce 2010, nýbrž již letos. Užitečné a námi požadované bude i zrušit zvýšení kvót o jedno procento, jak to bylo schváleno na rok 2009. Odložit by se měla i korekce regulace produkce mléka podle obsahu tuku.“
Problém je pane ministře jiný. Vy se zcela programově a záměrně vymezujete proti drtivé většině českých zemědělců. Důvodem, proč tak činíte je zřejmě Vaše hluboká neznalost praktického zemědělství, kterou nahrazujete politikou a mediálními manipulacemi. Jste obklopen poradci, mezi kterými není ani jediný zástupce agrární komory, která zastupuje naprostou většinu českých zemědělců i zpracovatelů. To samo o sobě nejlépe vypovídá o Vašich skutečných úmyslech. Problémy neřešíte a ani je řešit nechcete. Například na jednání poslední Rady ministrů zemědělství EU 23. a 24 března jste problematiku mléka nezařadil jako řádný jednací bod programu.
Dále se Vás ptáme – proč jste převedl 750 mil. Kč z programu pozemkových úprav v rámci Programu rozvoje venkova mimo zemědělství? Ve Vaší tiskové zprávě z 19. března 2009 se uvádí: „Ministr odmítl využití nepřiměřeného objemu finančních prostředků na úkor dlouhodobého programu pozemkových úprav, které patří mezi priority Mze.“ Proč jste tyto peníze nepoužil na podporu stád dojeného skotu, u něhož už začala vlna vybíjení?
Těch otázek na Vás máme pane ministře mnoho, ale dovolte jednu na závěr. Znáte vývoj statistických čísel resortu, který řídíte? Je takový, jaký je. Přesto jste klidný, vyjadřujete se proti nám a manipulujete skutečnou realitu četnými tiskovými zprávami o Vašich úspěších a podpoře. Ve skutečnosti Vám na našem osudu nezáleží a negativně rozhodujete o našich osudech. Osudech všech, nejenom členů Agrární komory – na Vysočině byli 29. dubna na silnici všichni, i členové ASZ. Dokladem je zmíněný převod peněz z pozemkových úprav.
Lidé ale nejsou hloupí. Anketa rozhlasové stanice Radiožurnál z 29. dubna ukázala, že plných 71% posluchačů je na naší straně. Vy jako ministr zemědělství jste bohužel na té druhé, bohudík menšinové.
Příloha: Výpis z tiskové zprávy ČTK z 29.4.2009
ČSÚ: Produkce masa i výkup mléka ve čtvrtletí klesly
Zprávu jsme doplnili o vyjádření Ústavu zemědělské ekonomiky a informací ve 2. odstavci.
Praha 29. dubna (ČTK) - Produkce masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 10,8 procenta na 135.752 tun. Klesla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. Výkup mléka se snížil o 5,2 procenta na 568,8 milionu litrů mléka. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.
"Ceny zemědělských výrobců v živočišné výrobě nadále nepokrývají náklady průměrných producentů. Z toho vyplývá pokles výroby zejména vepřového a drůbežího masa a produkce mléka," vysvětlil propad výroby živočišných komodit náměstek ředitele Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Tomáš Doucha.
V prvním čtvrtletí pokračoval propad cen výrobců mléka. Průměrná cena mléka nejvyšší jakosti klesla o více než třetinu na průměrnou cenu 6,54 Kč za litr, v březnu již na 6,25 Kč za litr.
Výroba vepřového masa se v prvním čtvrtletí snížila meziročně o 13,1 procenta na 72.794 tun, průměrná jatečná hmotnost klesla o procento na 88,2 kg. U výroby drůbežího masa ČSÚ zjistil meziroční pokles o 9,9 procenta na 43.700 tun.
Podle statistických odhadů by se výroba vepřového v ČR měla snižovat i v následujících měsících. "Evropský statistický úřad předpokládal v České republice pokles výroby v prvním pololetí o 15,9 procenta," řekl dnes ČTK předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud.
V Jihlavě dne 5.5.2009
Za KR ZS ČR kraje Vysočina:
Ing. Michal Bratršovský
tajemník
Za KAK kraje Vysočina:
Ing. Vlastimil Vaněk
ředitel
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
28.11.
3°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A