Zbránit výpadkům krmení
24.4.2009
Ve výkrmu prasat se nezřídka stává, že dojde k výpadku krmné techniky nebo se v krmných automatech tvoří tzv. „mosty“.
Odborníci z univerzity v americké státě Nebraska zkoumali vliv opakovaného nedostatku krmiva na užitkovost vykrmovaných prasat. Ve čtyřech pokusných variantách byly skupiny po 60ti zvířatech (15 kusů v jenom kotci) testovány na vliv dostatku nebo nedostatku krmiva - bez výpadku krmení, s jedním, dvěma nebo třemi výpadky krmení v celkovém trvání 20 hodin každé dva týdny. Experiment začal 37 dní po odstavu selat a trval více než 16 týdnů.
Výsledky: Čím častěji byla zvířata vystavena nedostatku krmiva, tím nižší byly jejich přírůstky živé hmotnosti ve fázi předvýkrmu (1. až 8. týden). Prasata, která trpěla třikrát v průběhu dvou týdnů nedostatkem krmení, dosáhla v průběhu prvních osmi týdnů předvýkrmu o 85 g nižší hmotnosti v porovnání se selaty, která nedostatkem krmení netrpěla. Naproti tomu průměrný denní přírůstek v dokrmu (9. až 16. týden) byl u všech skupin prasat prakticky na stejné úrovni.
Závěr: Opakované výpadky krmiva v předvýkrmu snižují průměrné denní přírůstky u prasat a nemohou již být kompenzovány v následujícím období dokrmu.
Zdroj: Agronavigáror
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A