Opatření proti BSE mají význam
27.3.2009
Přestože výskytů BSE obecně ubývá a když, tak jde o sporadické případy, není zřejmě na místě uvažovat o razantním zmírnění opatření proti šíření této zákeřné nemoci. Každopádně vždy při případném výskytu BSE Státní veterinární správa ČR postupuje striktně v souladu s veterinární legislativou Evropských společenství, která platí pro všechny členské státy (Nařízení Rady a Parlamentu č. 999/2001 v platném znění).
Dále zajisté platí opodstatněný zákaz používání masokostních mouček pro výživu hospodářských zvířat. Má to smysl zejména proto, aby se ani nedopatřením moučka nedostala do krmné směsi pro skot, popřípadě pro další přežvýkavce. Pro jistotu se také i nadále na jatkách odstraňuje tzv. SRM – specifikovaný rizikový materiál (mozek, mícha, uzliny, část střeva). Na druhou stranu o zvýšení věku pro povinné vyšetřování na nemoc šílených krav ze 30 měsíců na 48 měsíců lze za splnění daných podmínek uvažovat.
Přes určitý klid stále Státní veterinární správa ČR s případným sporadickým pozitivním případem počítá. Po více než roce se objevil případ na Slovensku. U nás například v uplynulých dnech po roce a půl, na Semilsku. Šlo o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující bovinní spongiformní encefalopatii.
Ukazuje se tedy, že v pozornosti věnované již pomalu pozapomenuté BSE nemůžeme polevit. To znamená dodržovat přísně zákazy zkrmování masokostních mouček, a také i vyšetřovat mozkovou tkáň porážených dobytčat a z preventivních důvodů odstraňovat zejména potenciálně nebezpečný mozek, míchu, uzliny a kus střeva ode všech poražených kusů. Nicméně zákazníci řeznictví si mohou být jisti, že se právě proto do tržní sítě nemůže dostat nic závadného.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
Zdroj: SVS CR
Autor: redakce APIC
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Tento projekt je podporován
Novinky
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
» více
Sledujte TV APIC
Počasí
22.11.
-5°C / 1°C
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 5°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A