Čím jednodušší zemědělská legislativa, tím levnější a konkurenceschopnější zemědělství
20.3.2009
České předsednictví, které si zjednodušení a zefektivnění evropské legislativy vzalo za jednu z hlavních priorit, v tom výrazně pomáhá. Pod vedením ministra Gandaloviče bude Rada pro zemědělství a rybářství vytipovávat oblasti, ve kterých se farmáři nejvíc cítí sešněrovaní a zavalení předpisy, jejichž účelnost už se navíc mnohdy přežila. Jako bonus má proces zjednodušování přinést i finanční úspory.
„Moderní zemědělství klade důraz na flexibilitu, konkurenceschopnost a možnost reagovat na signály trhu. Tomu musí odpovídat i pružná legislativa, která nebude farmářům svazovat ruce a komplikovat práci,“ říká ministr Gandalovič. Zároveň je podle ministra třeba vycházet z komplexnosti „zemědělských“ podmínek pro farmáře. Na jejich činnost totiž nemá vliv jen čistě zemědělská legislativa, kterou produkuje Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova (DG AGRI), ale i legislativa ředitelství pro zdraví a spotřebitele, pro obchod, konkurenci nebo pro životní prostředí. Navíc se musí samozřejmě promítnout na vnitrostátní úroveň (daňová sféra, bankovní/finanční sektor).
„Objektivní svízel je v tom, že složité právní prostředí je výsledkem dlouhodobého vývoje Společné zemědělské politiky a mnohdy důsledkem reálných politických kompromisů členských států Společenství,“ dodává Gandalovič. „Ale současná ekonomická krize jasně ukazuje nutnost ten gordický uzel rozetnout a dosáhnout skutečného zjednodušení právního prostředí. Zjednodušení hlavně pro farmáře, protože u něj se nejen zbíhá veškerá legislativa, ale hlavně ji musí každodenní prací naplňovat.“ Flexibilní a co nejjednodušší právní prostředí, podmínky pro lepší konkurenceschopnost a kvalitu evropské produkce ale prospějí i Komisi a Unii jako celku. Jednoduchá a transparentní aplikace legislativy, která bude navíc maximálně efektivní z rozpočtového hlediska, určitě potěší státní správu.
I podle komisařky Mariann Fischer Boel hlavním efektem zjednodušení Společné zemědělské politiky bude více času pro zemědělce na jejich vlastní práci a méně času stráveného vyplňováním formulářů. Od simplifikace si členské státy a Komise slibují i finanční úspory. Podle zprávy Komise bylo za poslední čtyři roky zrušeno 300 zastaralých předpisů a počet právních nástrojů pro státní podporu byl snížen ze šesti na tři.
České předsednictví si zjednodušení (simplification) a zefektivnění (better regulation) evropské legislativy vzalo za jednu z hlavních priorit. V průběhu předsednictví totiž mj. končí čtyřletý cyklus posledního Akčního plánu pro zjednodušení, přijatého za předsednictví Velké Británie v roce 2005. Pod vedením ministra Gandaloviče bude Rada pro zemědělství a rybářství hledat oblasti, ve kterých se farmáři nejvíc cítí sešněrovaní předpisy a zavalení papíry, i nástroje, které jim mohou ulehčit. Komisařka Fischer Boel na Radě pro zemědělství rybářství 23. března představí pokrok ve zjednodušování, kterého zatím Komise dosáhla, zprávou „A simplified CAP for Europe - success for all“. Vzhledem k politické důležitosti procesu zjednodušování ministr Gandalovič navrhuje, aby na dané téma podrobně diskutovali resortní ministři. Z diskuze ministrů na dubnové radě chce vytáhnout další konkrétní nástroje, jak unijní legislativu ještě více přiblížit lidem.
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
26.11.
3°C / 7°C
27.11.
0°C / 5°C
28.11.
3°C / 6°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A