Opakované používání některých pesticidů ovlivňuje chování včel
19.3.2009
Celosvětový pokles počtu včel medonosných je alarmujícím problémem, který je mj. dáván do souvislosti s používáním určitých pesticidů – např. úhyn včel v německém státu Baden-Württemberg souvisí s použitím neonicotinoidů jako je imidacloprid a clothianidin od firmy Bayer.
Francouzští výzkumníci (z Univerzity Paul Sabatier, Toulouse) prověřovali, jak ovlivňují neonikotinoidní pesticidy (acetamiprid, thiamethoxam, imidacloprid) a fipronil chování včel, především jejich schopnost učit se a pamatovat si. Výzkum je popsán v článku „Subchronic Exposure of Honeybees to Sublethal Doses of Pesticides: Effects on Behaviour“ v časopisu Environmental Toxicology and Chemistry.
Akutní subletální dávka thiamethoxamu nemá vliv na chování včel, ale akutní dávka acetamipridu indukuje dlouhodobé poruchy paměti a další poruchy. Při opakovaném vystavení včel subletálním dávkám však má thiamethoxam negativní vliv na schopnost učení a paměť včel zatímco acetamiprid a fipronil nepůsobí.
Orální působení fipronilu a thiamethoxamu snižuje citlivost na sacharózu, což je při pastvě rozhodující, zatímco orální expozice acetamipridu zvyšuje citlivost na vodu.
Zdroj: Agronavigáror
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem