Agrární obchod loni s nejnižší ztrátou

17.3.2009

Přesto skončilo ztrátou přesahující 23 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, Zemědělského svazu ČR, který vycházel z celních statistik ČSÚ.

 

Celkem se z České republiky loni vyvezlo zemědělských komodit, potravin, nápojů či tabákových výrobků za 106,9 miliardy, meziročně o deset miliard více. Naopak dovezeno bylo zboží za 130,1 miliardy, což je zhruba o 800 milionů více než v roce 2007. Od roku 2003 vzrostl agrární dovoz o 56 miliard korun, vývoz se za stejné období více než zdvojnásobil, rok před vstupem ČR do EU činil 48,7 miliardy.
Nejlepší bilanci loni vykázal obchod s olejnatými semeny a plody srovnatelně jako s obilovinami, obě skupiny komodit skončily přebytkem přesahujícím pět miliard korun. Přes čtyři miliardy v plusu skončil obchod s mlékem, vejci a medem. Více než tři miliardy činil zisk z obchodu z tabákem a tabákovými výrobky.
Naopak největší ztrátou pro tuzemskou ekonomiku znamenal obchod s masem a droby, jeho schodek dosáhl více než devíti miliard a projevily se zde zejména rostoucí dovozy vepřového.
"Za rok 2008 jsme dovezli masa za neuvěřitelných 14 miliard korun. Přitom ještě pár let před vstupem jsme ročně dováželi za dvě miliardy korun," uvedl předseda ZS ČR Miroslav Jirovský.
Zároveň s rostoucím dovozem vepřového klesá jeho domácí produkce, která se loni meziročně snížila o sedm procent. Stavy prasat v Česku v loňském prosinci dosáhli nejnižšího stavu od roku 1948, odborníci očekávají další pokles v letošním roce.

 


Zdroj: Agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Slintavka a kulhavka - aktuální informace

26.3.2025

Aktuální informace o vývoji nákazové situace v souvislosti se slintavkou a kulhavkou.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

18.04.
Počasí na den 18.04.
11°C / 18°C

19.04.
Počasí na den 19.04.
9°C / 18°C

20.04.
Počasí na den 20.04.
10°C / 20°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A