Potravináři odmítají přenášení zátěže

24.2.2009

nesouhlasí s tvrzením, že zvýšení poplatků za zpětný odběr a využití odpadů z obalů povede k okamžitému zvýšení cen potravin. Sdělila to tisková mluvčí komory Dana Večeřová.

Podle ní je zřejmé, že jedním z průvodních jevů současné celosvětové hospodářské krize je i kolaps cen druhotných surovin a problémy s odbytem některých vytříděných surovin. "Autorizovaná společnost EKO-KOM s komunální sférou se snaží předejít rozpadu systému sběru, ale hlavní náklady těchto opatření dopadnou právě na potravinářský průmysl. Argumentace ministerstva životního prostředí, že tato situace je problémem průmyslu a je na něm, aby ji řešil, je úmyslně zavádějící, protože například vytříděný papír z velké části nepochází z obalů," uvedla. V současné době dochází k tomu, že v souvislosti se zvyšováním poplatků za třídění odpadů za účelem ekonomické udržitelnosti systému po výpadku příjmů z prodeje druhotných surovin, rovněž podstatně rostou náklady výrobců na financování tohoto sběru Jednotlivé potravinářské podniky se v současné době nacházejí v obtížné situaci a zvýšení poplatků je bezesporu významným zásahem do jejich ekonomické situace, nicméně je jen jednou ze součástí dalších položek, u kterých v současné době ekonomické krize dochází k pohybu. Nelze proto říct, že právě tyto poplatky povedou k okamžitému zvýšení ceny potravin, vysvětlila.  
Za situace, kdy vláda přijímá nejrůznější opatření pro podporu a záchranu firem je Potravinářská komora ČR přesvědčena, že za současné celosvětové krize nelze na tuzemskou podnikatelskou sféru přenášet další „ekologické“ zátěže a že je nutné hledat řešení jinde. Je třeba si uvědomit, že je nutné odstranit legislativní bariéry bránící rozsáhlejšímu využívání odpadů, ať umožněním energetického využití odpadů nebo zrevidováním recyklačním cílů pro další léta. Je nutné otevřít a přepracovat Plány odpadového hospodářství a v neposlední řadě uvažovat o tom, že část nákladů systému tříděného sběru bude hrazena z prostředků například Státního fondu pro životní prostředí, kam v minulých letech odvedli výrobci potravin jen na registracích téměř 200 miliónů korun. Potravinářská komora ČR je přesvědčena, že nezbytné kroky musí učinit především vláda, dodala mluvčí. .

 


 

Zdroj: Agroweb
Autor: redakce APIC

Tento projekt je podporován

Ministerstvo Zemědělství

Liberecký kraj

Novinky

Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"

14.11.2024

Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.

» více

Sledujte TV APIC

TV APIC

Počasí

25.11.
Počasí na den 25.11.
2°C / 7°C

26.11.
Počasí na den 26.11.
3°C / 7°C

27.11.
Počasí na den 27.11.
0°C / 5°C

INTERREG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A