Zákon o osivech prošel Poslaneckou sněmovnou
16.2.2009
Novela zákona o oběhu osiva a sadby prošla sněmovnou. Zákon zpřesňuje pravidla nakládání s osivem a částečně liberalizuje obchodování s nimi. Poslanci ale neschválili návrh zemědělského výboru, aby bylo možné zapsat do tuzemského seznamu pro doporučování ty odrůdy, které jsou povoleny v jiných členských státech EU bez povinných zkoušek.
Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila novelu zákona o oběhu osiva a sadby. Jde hlavně o technickou novelu, která zavádí některé předpisy EU, zpřesňuje pravidla pro nakládání s osivem a sadbou a částečně také liberalizuje obchod s osivem a sadbou. Zákon má zjednodušit uvádění osiva a sadby na tuzemský trh. Poslanci ale neschválili návrh zemědělského výboru, aby bylo možné zapsat do tuzemského Seznamu doporučovaných odrůd ty odrůdy, které jsou povoleny v jiných členských zemích EU bez povinných registračních zkoušek. Jedná se o odrůdy, které neprokázaly vhodnost pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky, pokud jde o celou škálu parametrů, zejména zdravotního stavu rostlin a užitkových vlastností.
Podle ministra Gandaloviče by rozšíření zkoušek pro doporučování o odrůdy neregistrované, ale zapsané do Společného katalogu odrůd přineslo významné zvýšení nákladů i prodloužení zkoušek pro doporučování minimálně o jeden rok. Prodražily by se tak i zkoušky českých odrůd a odrůd zahraničních, které prošly již registračními zkouškami a obstály v našich klimatických podmínkách. Dopadlo by to i na podnikatele, kteří uvádějí do oběhu rozmnožovací materiál.
„Nelze souhlasit s argumentem, že existuje dvojí přístup k odrůdám. Zahraniční odrůdy mohou být v České republice registrovány a zařazeny do systému zkoušení odrůd pro doporučování za stejných podmínek, jako tuzemské,“ vysvětlil ministr Gandalovič. „Současný systém také nebrání pěstitelům zahraničních odrůd, aby spolu s plodinovými svazy zkoušky organizovali a výsledky předávali zemědělcům.“
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe
Regionální potravina
Projekt Ministerstva zemědělství
Krajské informační středisko
Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Libereckého kraje
Projekt KIS LK je podporován Ministerstvem zemědělství České republiky a Libereckým krajem
Novinky
Pozvánka na webinář pro školitele o ochraně rostlin na téma „Aktuality v ochraně rostlin pro odborné školitele"
14.11.2024
Datum akce: 27. 11. 2024 9:00 - 12:00 Ústav zemědělské ekonomiky a informací ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství pořádají online webinář prostřednictvím platformy MS Teams dne 27. 11. 2024 od 9 do 12 hodin.
Počasí
23.11.
-3°C / 2°C
24.11.
1°C / 6°C
25.11.
2°C / 7°C
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Iniciativy Spolecenství INTERREG III A